BADANIE WARUNKÓW WZROSTU ROŚLIN

BADANIE WARUNKÓW WZROSTU ROŚLIN Światło Doświadczenie to ma dowieść, że światło jest niezbędne do życia rośliny. Napełniamy dwie doniczki wilgotną ziemią i do każdej wkładamy cztery nasiona, namoczone przez noc. Obie doniczki stawiamy na parapecie okna. Jedną z nich przykrywamy tubą z kartonu, zamkniętą z jednego końca, tak żeby do doniczki nie docierało światło. Wycinamy … Czytaj dalej „BADANIE WARUNKÓW WZROSTU ROŚLIN”

BADANIE WARUNKÓW WZROSTU ROŚLIN

Światło

Doświadczenie to ma dowieść, że światło jest niezbędne do życia rośliny. Napełniamy dwie doniczki wilgotną ziemią i do każdej wkładamy cztery nasiona, namoczone przez noc. Obie doniczki stawiamy na parapecie okna. Jedną z nich przykrywamy tubą z kartonu, zamkniętą z jednego końca, tak żeby do doniczki nie docierało światło. Wycinamy w niej kilka dziurek umożliwiających przepływ powietrza. Ponieważ mogą one przepuszczać światło, doniczkę stawiamy w zacienionej części parapetu. Codziennie podlewamy obie doniczki. Do obu docierają więc ciepło, woda i powietrze, jednak jedna z nich pozbawiona jest światła.
Wynik
Nasiona w odsłoniętej doniczce wzeszły i rośliny rosną dobrze. W zaciemnionej doniczce wyrosnąć mogą długie blade łodyżki i listki, szybko obumrą.

Wilgoć

W tym doświadczeniu chcemy dowieść, jak ważna dla kiełkowania i wzrostu roślin jest wilgoć. Do jednej doniczki wkładamy zwykłą ziemię, do drugiej suchą, wygrzaną wcześniej w piecyku. Namaczamy przez noc kilka nasion i wkładamy po cztery do każdej doniczki. Obie doniczki stawiamy na parapecie okna, gdzie będą miały dość ciepła i światła. Podlewamy raz dziennie tylko jedną doniczkę, drugą pozostawiając suchą.
Wynik
Nasiona w doniczce podlewanej wykiełkują, te w suchej — najprawdopodobniej nie. Jeśli jednak wypuszczą kiełki, natychmiast obumrą.

Ciepło

Doświadczenie to najlepiej wykonać, gdy jest zimno, a nawet w mróz. Warunki takie potwierdzą, że ciepło jest ważnym czynnikiem, koniecznym do kiełkowania i wzrostu rośliny. Przygotowujemy dwie doniczki z nasionami i obie regularnie podlewamy. Jedną z nich stawiamy na parapecie okna, w ciepłym pokoju, drugą wystawiamy na zewnętrzny parapet.
Wynik
Roślina w środku wyrośnie prawidłowo, natomiast druga, chociaż być może wykiełkuje, zginie z zimna.

Przewietrzanie

Doświadczenie to ma pokazać, że rośliny potrzebują do wzrostu przewietrzania. Przygotowujemy dwie doniczki z nasionami — jak poprzednio. Obie podlewamy, po czym jedną wkładamy w torbę plastykową, szczelnie zamkniętą u góry. Obie doniczki stawiamy na parapecie okiennym i codziennie podlewamy tę otwartą, pozostawiając zamkniętą bez dostępu powietrza.
Wynik
W otwartej doniczce nasiona wykiełkują normalnie, natomiast w zamkniętej, nawet jeśli wzejdą, nie będą rosły i prawdopodobnie zapleśnieją.

Porównanie źródeł światła

Światło słoneczne i pochodzące ze źródeł sztucznych, jak żarówki i świetlówki, składa się z fal o różnej długości i rośliny reagują na nie w różny sposób. Przygotowujemy trzy doniczki z sadzonkami.
Ustawiamy jedną w słonecznym miejscu, drugą pod świetlówką, a trzecią blisko lampy z normalną żarówką. Nie stawiamy doniczki zbyt blisko żarówki, aby jej nie przegrzać. Rysujemy wykres tempa wzrostu.

Jak sadzonki reagują na światło

Wszystkie rośliny rosną w kierunku światła. Można to stwierdzić umieszczając jakąkolwiek roślinę w pobliżu okna i śledząc jej wzrost. Wykonajmy doświadczenie z sadzonkami, wskazujące która część rośliny reaguje na światło. Wysiewamy około 20 nasion; gdy wykiełkują, umieszczamy je obok okna. Kiedy już wzejdą, przykrywamy szczyty niektórych sadzonek małymi kapturkami z folii aluminiowej. Sadzonki z kapturkami będą rosły prosto, podczas gdy pozostałe pochylą się ku światłu. Oznacza to, że szczyty sadzonek reagują na światło.

Hodowanie roślin przyniesionych z błotem
1. Po jesiennym spacerze w terenie zdrapujemy z butów błoto i wytrząsamy pył z kieszeni kurtki. Mieszamy to z wodą i zostawiamy na noc do namoknięcia.
2. Sterylizujemy ziemię kompostową, wypalając ją w piekarniku. Da to pewność, że nie zawiera ona żadnych żywych nasion, które kiełkując mogłyby zafałszować doświadczenie.
3. Dodajemy wodę z błotem do ziemi kompostowej, przykrywamy naczynie szkłem i pozostawiamy w ciepłym miejscu. Utrzymujemy hodowlę w wilgoci, ale bez zalewania wodą.
4. Po dwóch, trzech tygodniach pojawią się kiełkujące roślinki.