Bezmyślne niszczenie
Lasy tropikalne kryją nietknięte zasoby roślinnego i zwierzęcego życia, które w przyszłości ludzie mogą wykorzystać dla swego dobra. Już teraz dostarczają one wielu materiałów używanych w medycynie, rolnictwie i przemyśle. Różne wyciągi z korzeni roślin pochodzących z Azji Południowo-Wschodniej pomagają leczyć schorzenia serca, nadciśnienie, choroby przewodu pokarmowego, a nawet schizofrenię. Południowoamerykański pancernik, odporny na trąd, jest zwierzęciem doświadczalnym, używanym do badań nad tą chorobą. Mała roślinka z Madagaskaru dostarcza lekarstwa stosowanego w leczeniu białaczki. Kauczuk po raz pierwszy uzyskano przez koagulację soku mlecznego różnych roślin podzwrotnikowych. Wiele artykułów spożywczych: kawa, orzeszki ziemne, ananasy otrzymuje się z roślin, które wywodzą się od dzikiej roślinności lasów tropikalnych. Oprócz tego tropikalne obszary leśne mają ogromny wpływ na kształtowanie klimatu. Wielkie przestrzenie lasu chłoną wodę deszczową jak zielona bibuła, a potem stopniowo uwalniają wilgoć. Para skrapla się, by powrócić jako deszcz i tak cykl powtarza się na nowo.
Można sądzić, że wszystkie obecne i przyszłe korzyści, jakie ludzkość może uzyskać z lasów tropikalnych, powinny spowodować, że ludzie będą traktować je ze szczególną troską. Niestety, w obecnych czasach dzieje się inaczej. Trwa bezmyślne wyniszczanie ogromnych obszarów lasów tropikalnych. Bezpowrotnie znikają wszystkie jego zasoby, te, które już wykorzystujemy oraz te jeszcze nie odkryte. Zmniejszenie obszarów leśnych regulujących klimat powoduje w jednych regionach powodzie, natomiast w innych susze, przyczyniając się do głodu i śmierci milionów ludzi.
Przeraża tempo wycinania i wypalania lasów tropikalnych. Pozyskuje się w ten sposób drewno opałowe i budowlane, oczyszcza się teren pod uprawy i pastwiska oraz osiedla ludzkie. Każdego roku znika z powierzchni Ziemi obszar około 100 000 km2 lasów tropikalnych, co odpowiada 1/3 powierzchni Polski. Jeżeli ta tendencja się utrzyma, to wszystkie lasy tropikalne, potencjalne skarbnice ludzkości, mogą zniknąć już za 85 lat. Oznacza to, że przez zachłanność i głupotę pozbawimy nasze wnuki możliwości poznania cudownej przyrody lasu tropikalnego.