Biała mysz z młodymi

Biała mysz z młodymi.

Ciąża samicy trwa 19-21 dni. Młode rodzą się gołe, bezzębne, z zamkniętymi oczami i nie rozwiniętymi małżowinami usznymi. Ważą wówczas od 0,9 do 1,4 g i wyglądają jak małe, różowe wałeczki.

W gnieździe przebywa cała rodzina. Samiec na równi z matką troszczy się o maluchy. Jeśli samica wychodzi z gniazda na posiłek – ogrzewa je i okrywa. Gdy któreś z młodych wysunie się poza gniazdo, na sygnał cichutkiego pisku jedno z rodziców natychmiast spieszy na pomoc i przenosi potomka w zębach z powrotem do legowiska.

Po kilku dniach małe myszki porastają futerkiem, po 11-12 dniach wyrastają im zęby, a po 12-14 dniach zaczynają patrzeć na oczy. W okresie, gdy młode zaczynają odżywiać się pokarmem stałym, samica stopniowo przestaje je karmić mlekiem.

Chcąc rozwijać i powiększać hodowlę, trzeba wiedzieć, że myszy dają 4-6 miotów w ciągu roku, a w każdym miocie jest od 2 do 10 sztuk. Młode po upływie 24-26 dni oddziela się od matki i rozdziela wg płci, przenosząc je do dwóch osobnych klatek.

Młode, po oddzieleniu od matki, nie są jeszcze całkowicie wyrośnięte i wyglądają dość zabawnie: mają nieproporcjonalnie w stosunku do ciała dużą głowę i cienkie, szczudłowate kończyny. Przestraszone – odbijają się na tylnych łapkach i wysoko podskakują.

Dojrzałość płciową osiągają w 4-tym tygodniu życia, lecz pełną zdolność do rozpłodu uzyskują dopiero w wieku 6-8 tygodni. Przeciętna długość życia białej myszy wynosi 2-2,5 roku.

Dorosła mysz waży około 25-30 g, a długość jej wynosi około 10 cm, tę samą długość ma również ogon. Futerko jest czysto białe lub lekko kremowe, gładko przylegające do ciała i miękkie. Pazurki i oczy – jak u wszystkich albinosów – są różowe.

Zwinna, a równocześnie bardzo ostrożna mysz dobrze czuje się w każdym środowisku. Zręcznie się wspina, skacze i szybko biega. Przechodząc przez chwiejną przeszkodę, pomaga sobie ogonem, który spełnia rolę równoważni. W przypadku konieczności – dobrze i szybko pływa. Trudność nastręcza jej tylko gładka, pionowa ściana, a myszy hodowlanej – zeskok z wysokości powyżej 70 cm.

Czy hodować myszy w mieszkaniu? Jeśli w domu jest już kot lub pies – raczej nie. Trudno będzie pogodzić wrodzoną żyłkę łowiecką kota czy zaciekawienie psa z instynktownym, zakodowanym od wieków w naturze myszy strachem. Jeśli nie ma przeszkód, a jest zainteresowanie życiem zwierząt i odpowiednie warunki środowiskowe – hodowla myszek może sprawić wiele przyjemności i wzbogacić naszą wiedzę przyrodniczą.