Biologia świnki morskiej

Biologia świnki morskiej.

Zdrowa, dobrze rozwinięta świnka morska waży 700-800 g. Jej nieco owalny tułów mierzy z głową około 30 cm. Pozbawiona jest ogona. Szyję ma krótką, mięsistą; klatkę piersiową szeroką, dobrze rozwiniętą; miednicę szeroką; kończyny krótkie o mocnych stopach. Głowa świnki jest owalna, szeroka, średniej wielkości, z nosem lekko zaokrąglonym, z dużymi, wypukłymi, ciemnymi oczami i z szeroko rozstawionymi uszami.

Świnki morskie mają typowe dla gryzoni uzębienie: po 3 pary zębów trzonowych w górnej i dolnej szczęce oraz po jednej parze przedtrzonowych i siekaczy. Nie mają kłów. Siekacze, rosnące przez całe życie zwierzęcia, muszą być nieustannie ścierane, dzięki czemu są zawsze ostre. Od zewnętrznej strony są one pokryte grubą warstwą szkliwa; ich tylna powierzchnia ściera się łatwiej, co powoduje dłutowaty kształt zębów. Siekacze służą gryzoniowi do przegryzania twardych pokarmów, a zęby trzonowe – do ich rozcierania.

Ze zmysłów najlepiej rozwinięty u świnki morskiej jest słuch.

Umaszczenie „dzikie” ma barwę szarą lub brunatną; w formach hodowlanych uzależnione jest od odmiany nie tylko barwą, lecz także układem i długością włosa.

W przeciwieństwie do większości gryzoni – u których ciąża trwa na ogół krótko, mioty są duże, a zwierzęta szybko dojrzewają płciowo – świnka morska osiąga dojrzałość płciową później: samiczka w wieku 6-8 tygodni, samiec dopiero po 8-12 tygodniach. Ciąża trwa 60-70 dni, a w miocie są zwykle 2-3 noworodki, choć bywa też (bardzo rzadko) 6 sztuk.

Natura przedłużyła życie płodowe tych zwierzątek, obdarzając noworodka zdolnościami do samodzielnego życia.

O ile noworodki mysie, szczurze czy chomicze rodzą się ślepe i nieporadne, a jedynym ich pokarmem przez pewien okres jest mleko matki, to nowo narodzone świnki morskie są miniaturkami dorosłych zwierząt. Są pokryte gęstym futerkiem, widzą, słyszą i mają już pełne uzębienie, umożliwiające im natychmiastowe odżywianie się pokarmem stałym. Są zdolne do samodzielnego poruszania się i robią to nader zgrabnie, na długich, trochę szczudłowatych łapkach. Choć okres żywienia się mlekiem matki trwa 14-20 dni, to już w tym czasie młode jedzą wszystko to, co je ich matka.

Po urodzeniu świnka morska waży około 77 g, a jej długość wynosi przeciętnie 13 cm. Po 2 tygodniach masa ciała wzrasta do około 170 g, a długość do 18 cm. Po miesiącu masa wynosi 240 g, a długość – 20 cm.