Chomik syryjski

Chomik syryjski.

Pochodzenie zwierzątka.

To sympatyczne, czyste zwierzątko, ssak z rzędu gryzoni i rodziny chomikowatych, już nie istnieje jako wolno żyjący gatunek. Chomiki, które żyją obecnie w hodowlach domowych i laboratoryjnych, pochodzą z ostatniej na świecie wolnej rodziny chomików, jaką znaleziono przypadkowo w Syrii, w okolicach miasta Aleppo, w roku 1930. Od tej pory nikt już – mimo poszukiwań – nie widział chomików syryjskich na swobodzie. Prof. Aharoni z uniwersytetu jerozolimskiego, który podczas swych prac archeologicznych wykopał tam samiczkę z młodymi – nie przypuszczał, że ta mała rodzinka da początek wielomilionowej rzeszy chomików syryjskich, jaka rozprzestrzeniła się po świecie.

Hodowla chomików syryjskich najszybciej rozwinęła się w USA, dokąd przewieziono je z Wielkiej Brytanii w 1938 r. Natomiast rozwój hodowli europejskich zahamowała II wojna światowa; ożyły one dopiero po zakończeniu działań wojennych.

Do Polski pierwsze, nie znane wcześniej chomiki syryjskie trafiły w 1950 r. Zainteresowanie nadającym się do chowu domowego zwierzątkiem szybko rosło i chomiki z łatwością znajdowały nabywców.

Chomik syryjski ma wielu krewniaków na całym świecie, poza Australią. Najbardziej doń podobnego, wolno żyjącego chomika można spotkać jeszcze w Bułgarii, Rumunii i w Azji Mniejszej. W Polsce żyje chomik europejski – pospolity gryzoń, występujący w południowej i środkowej części kraju, gdzie w pewnych okresach staje się poważnym szkodnikiem upraw polowych.