Chów świnki morskiej

Chów świnki morskiej.

Chcąc hodować świnkę morską w domu, należy przygotować dla niej odpowiednie pomieszczenie, ustawione w miejscu suchym, nie narażonym na przeciągi, ale z dopływem świeżego powietrza.

Świnka morska nie skacze, nie wspina się i nie zdradza chęci do ucieczki, ale jest bardzo ruchliwa i wymaga sporej przestrzeni. Można ją trzymać w drewnianej skrzyneczce bez sufitu, o wymiarach 50x40x15 cm, lub w szufladzie od starego biurka. Szufladę czy skrzynkę wysypujemy suchymi trocinami.

Niezbędnym wyposażeniem skrzynki będzie pojemnik na suchą paszę (ziarno), umocowana na ściance drabinka na siano i zielonkę i ewentualnie „domek”, czyli schron. Schronem takim może być drewniana lub plastykowa skrzyneczka z odpowiedniej wielkości otworem wejściowym.

Jeśli pomieszczenie dla świnki jest wyższe (25-30 cm), można w połowie jego wysokości przybić półeczkę mieszkalną – „antresolę”, i dostawić do niej szczebelkowy pomost, po którym świnka będzie wchodzić i schodzić.

W pomieszczeniu świnki trzeba codziennie robić porządek -usuwać resztki karmy i zmieniać ściółkę.

Pomieszczenie drewniane należy od czasu do czasu odkazić gorącą wodą i środkami dezynfekcyjnymi, a następnie wysuszyć i wywietrzyć. Jeśli świnka mieszka w klatce metalowej – opalamy ją nad płomieniem gazowym.