Chów szczurów w domu

Chów szczurów w domu.

Decydując się na chów szczurów, trzeba im przygotować odpowiednio mocną i obszerną klatkę. Dla pary szczurów i ich pierwszego potomstwa wystarczy klatka o wymiarach 50x30x35 cm. Klatkę można zbudować samemu z odpowiednich rozmiarów skrzynki czy plastykowego pojemnika na butelki. Najbardziej praktyczna jest klatka zbudowana z osiatkowanych ścianek na drewnianym szkielecie.

Drewniane części klatki impregnujemy pokostem lnianym, a potem malujemy farbą olejną, unikając farb miniowych.

Podłoga klatki musi być wysypana grubą warstwą mieszanki trocin i torfu. Podłogę można też zrobić z siatki, a pod nią ustawić odpowiedniej wielkości tackę z tworzywa sztucznego lub kuwetę fotograficzną. Taka podłoga ułatwi nam utrzymanie klatki w czystości, ponieważ nie trzeba wówczas wymieniać podłoża, a kuwetę można umyć nawet kilka razy dziennie. Jedynie samicy na okres porodu podłogę osiatkowaną wymieniamy na pełną, wysypując ją mieszanką torfu i trocin.

W klatce stawiamy karmnik i poidło. Karmnikiem może być .każde łatwo zmywalne naczynie ceramiczne, szklane czy metalowe i emaliowane, byle nie drewniane, gdyż nasze gryzonie szybko ogryzą jego brzegi.

Klatkę czyści się codziennie z resztek pożywienia i odchodów, na podłodze pełnej wymienia się ściółkę, a ażurową – obmiata. Tackę nawozową spłukuje się pod wodą bieżącą, zaś karmnik i poidło – pod wodą gorącą.

Co dwa tygodnie przeprowadzamy generalne porządki. Wyjmujemy cale urządzenie i wszystko, łącznie z klatką, parzymy wrzątkiem i dokładnie suszymy na słońcu lub za pomocą suszarki do włosów.

Higiena szczurów.

O czystość osobistą szczury dbają same. Pielęgnacji futerka poświęcają bardzo dużo czasu. My możemy ewentualnie obciąć zbyt długie pazurki. Koniecznie trzeba też dostarczyć im materiał do ścierania stale rosnących zębów. Może to być nieokorowana gałąź lub walcowate klocki z twardego drewna. Nie ścierane zęby zarastają na siebie i mogą utrudnić, a nawet zupełnie uniemożliwić zwierzęciu jedzenie, a co za tym idzie – spowodować jego śmierć głodową.