Co lubi jeść chomik

Co lubi jeść chomik.

Chomik jada niemal wszystko. Na jego pokarm składają się produkty zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. W żywieniu chomika należy koniecznie uwzględnić fakt, że jest on gryzoniem, a więc jego karma powinna zawierać ponad połowę twardych składników, które pozwala na ścieranie stale rosnących siekaczy.

A więc należy dawać chomikowi ziarno zbóż (mile widziane w kłosach), suchy chleb – razowy i biały, kiełkujące nasiona, ser żółty i biały, gotowane jajko – łącznie ze skorupką, surowe i gotowane mięso – razem z niewielką kostką, dżdżownice, mączniaki, owoce, trawę, siano, liście i kwiaty mniszka lekarskiego (dmuchawca) oraz chętnie przez chomiki gryzione młode gałązki wierzby, topoli lub drzew owocowych (nie opryskiwanych!). Do picia podaje się wodę i – od czasu do czasu – mleko, jeśli chomik je lubi.

Paszę sypką i wodę podaje się w osobnych, łatwych do umycia naczynkach, najlepiej metalowych i emaliowanych lub w grubych fajansowych czy porcelanowych, raczej nie szklanych, gdyż chomik dość łatwo przegryza szkło i może skaleczyć się jego odłamkami.

Chomik ma zawsze dobry apetyt. Wydaje się, że może jeść bez przerwy i że stale jest głodny. To obżarstwo jest jednak pozorne, ponieważ chomik dużą część podawanego mu jedzenia przetrzymuje w workach policzkowych, a potem chowa je skrzętnie w swoim podręcznym magazynku – obok gniazda lub w kąciku klatki.

Fakt, że zwierzę ma w swej przygniazdowej spiżarni „zachomikowany” zapas pożywienia, ułatwia hodowlę. Jeśli musimy wyjechać na kilka czy nawet kilkanaście dni, chomik nie umrze z głodu; jeśli zaś dostaje sporo soczystych jarzyn i owoców, doskonale może obejść się i bez wody.