Domowe hodowle roślin

Jakiego pokarmu potrzebują rośliny? Świeżo wzeszłe rośliny mogą przez krótki czas przeżyć, korzystając z zapasów pokarmowych zmagazynowanych w nasionach. W końcu jednak będą one potrzebowały nowego źródła składników mineralnych (jak również energii słonecznej) do wzrostu. Możemy wykonać doświadczenia pozwalające stwierdzić, które składniki są najistotniejsze dla wzrostu młodych roślin. Dobry materiał doświadczalny stanowi pszenica, groszek lub … Czytaj dalej „Domowe hodowle roślin”

Jakiego pokarmu potrzebują rośliny?

Świeżo wzeszłe rośliny mogą przez krótki czas przeżyć, korzystając z zapasów pokarmowych zmagazynowanych w nasionach. W końcu jednak będą one potrzebowały nowego źródła składników mineralnych (jak również energii słonecznej) do wzrostu. Możemy wykonać doświadczenia pozwalające stwierdzić, które składniki są najistotniejsze dla wzrostu młodych roślin. Dobry materiał doświadczalny stanowi pszenica, groszek lub fasola – wszystkie są łatwo dostępne i szybko kiełkują. Potrzebne nam będą słoiki lub probówki.

W celu porównania, jak rosną rośliny zasilane różnymi odżywkami, będziemy musieli przygotować roztwór wodny zawierający podstawową odżywkę dla roślin. Wykonujemy ją według składu podanego poniżej. Zamiast wody destylowanej możemy użyć lodu zeskrobanego ze ścian naszej lodówki, chociaż nie będzie to całkiem to samo. Jedną część odżywki mieszamy z czterema częściami wody destylowanej. Teraz możemy przygotować różne roztwory do porównania tempa wzrostu.

Sadzonki

Każda niemal część rośliny, po odcięciu jej i zapewnieniu odpowiedniej opieki, rozwinie się w nową roślinę, taką jak rodzicielska. Najlepsze kawałki to pędy górne lub boczne, wyrastające z gałązki. Sadzimy je w wilgotnej ziemi kompostowej i umieszczamy w wilgotnym, zacienionym miejscu, aby mogły się zakorzenić. Dobrze jest przed włożeniem do ziemi zanurzyć miejsce cięcia w tzw. ukorzeniaczu (preparat chemiczny zawierający hormon przyspieszający powstawanie korzeni i co za tym idzie szybsze przyjmowanie się sadzonek). Wiele roślin, zwłaszcza hodowlanych zakorzenia się łatwiej, jeśli pozostawimy sadzonki na około dziesięć dni w wodzie. Następnie przenosimy je do ziemi kompostowej, uważając, żeby nie uszkodzić korzonków.
Nie wszystkie sadzonki przeżyją, zatem na początek lepiej ograniczyć się do pospolitych roślin domowych czy ogrodowych. Można wykorzystać różne części tej samej rośliny – np. kawałek łodygi, fragment korzenia i liść.

Szczepienie

Szczepienie jest to swojego rodzaju transplantacja. Łodygę zakorzenionej, dobrze rosnącej rośliny (zwanej podkładką) łączy się z rosnącą łodygą z pączkami (zwaną zrazem) innej, blisko spokrewnionej rośliny. Mówiąc po prostu przenosimy obcą gałazkę na naszą roślinę. Połączenie nowej gałązki z łodygą (pniem) starej musi być dopasowane bardzo starannie. Składamy je bardzo ściśle razem i starannie obwiązujemy mokrą rafią. Upewnić się trzeba czy zraz umocowany jest wystarczająco pewnie, tak żeby nie odpadł od podkładki.

Szczepi się przeważnie krzewy, takie jak róże czy azalie, oraz drzewa owocowe; można jednak próbować szczepić także wiele innych roślin. Za każdym razem trzeba pamiętać, żeby dobrać rośliny blisko spokrewnione. Ogrodnicy szczepią często róże, jedne na drugich, a także szlachetne odmiany drzew owocowych na dzikich, ale silnych podkładkach. Sposoby szczepienia pokazane są po prawej.

Cykle fotograficzne

Jest to doskonały sposób rejestrowania wzrostu roślin. Aparat fotograficzny ustawiamy zawsze w tym samym miejscu. Jeśli to możliwe, zostawiamy go na stałe umieszczony na statywie. Mocujemy pionowo duży kawałek pokratkowanego papieru rysunkowego, co stworzy nam wygodne do robienia porównań tło. Dzięki kratkom będziemy mogli zmierzyć dokładnie rozmiary rośliny na każdej fotografii.

Aby mieć pewność, że oświetlenie będzie odpowiednie, najlepiej stosować automatyczną lampę błyskową. Będziemy wówczas niezależni od oświetlenia zmieniającego się z porą dnia. W przypadku roślin szybko rosnących wykonujemy fotografie codziennie lub co drugi dzień.