Kategorie
Przyrodnik

FOTOGRAFOWANIE DZIKICH ZWIERZĄT

Fotografowanie zwierząt w naturalnym środowisku jest doskonałym sposobem rejestracji ich zachowań, bez zbędnego zakłócania im życia. Zachowując ostrożność, możemy sfotografować zwierzęta, które rzadko się ukazują i czynią to jedynie wtedy, gdy nie są niepokojone. Przed wyprawą koniecznie dowiedzmy się jak najwięcej o zwyczajach i życiu stworzenia, które zamierzamy fotografować. Posiadając taką wiedzę możemy ustawić ukrycie w odpowiednim miejscu, a nawet zawczasu skierować aparat na właściwy punkt. Cokolwiek fotografujemy, nie wolno nam zapomnieć o naczelnej zasadzie fotografów przyrody: nigdy nie niepokój swoich obiektów, spokojne życie żywego stworzenia jest ważniejsze od kawałka celuloidowej taśmy.

Ptaki i ssaki

Większe stworzenia zazwyczaj są płochliwe. Musimy dowiedzieć się jak najwięcej o ich życiu, zwyczajach i środowisku, zanim zdecydujemy się na fotografowanie. Należy poznać zachowania swojego przyszłego obiektu, sposób w jaki się porusza, gdzie szuka pokarmu. Później powinniśmy poobserwować go z ukrycia. Siedząc ssaki nocne używajmy latarki z czerwonym filtrem — jej światło jest dla tych zwierząt prawie niewidoczne. Migawkę wyzwalajmy jedynie wtedy, gdy mamy całkowitą pewność, że ujęcie jest odpowiednie. Błysk flesza wystraszy zwierzę, które zniknie natychmiast z pola widzenia. Możemy także ustawić aparat na statywie i wyzwalać migawkę na odległość, używając wężyka lub nawet sterownika radiowego.

Sprzęt fotograficzny

Najlepsza jest lustrzanka jednoobiektywowa 35 mm z pomiarem światła przez obiektyw. Obraz widziany w wizjerze takiego aparatu odpowiada rzeczywistemu obrazowi tworzonemu na negatywie. Większość typów posiada standardowy obiektyw o ogniskowej 50 mm. Do fotografowania z dużej odległości konieczne są obiektywy o ogniskowej 200 lub 400 mm. Niezbędny jest też solidny statyw.

Kryjówki

Jeżeli nie możemy ukryć się całkowicie, dobrze jest zbudować kryjówki w pobliżu miejsc, w których zwierzęta odżywiają się lub zakładają gniazda. Nie zakłócajmy przy tym spokoju naszego obiektu. Budujmy kryjówkę stopniowo, przez kilka dni lub zmontujmy ją gdzie indziej i niepostrzeżenie przysuwajmy na miejsce. Do kryjówki zabierzmy maksymalnie dużo sprzętu. Jeżeli masz dwa aparaty, zabierz oba. Niekiedy zacinają się lub kończy się w miejsce na karcie w najmniej odpowiednim momencie.

Portret kulika

Aby sfotografować kulika, przyrodnik zbudował kryjówkę pod zwisającymi korzeniami pobliskiego drzewa. Ułożył półkolistą ściankę z kamieni, patyków i darni. Zasłonę wykonał z gałęzi porośniętej bluszczem, przez który wystawił obiektyw. Używając obiektywu 400 mm, wykonał zdjęcie nic nie podejrzewających ptaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *