FOTOGRAFOWANIE DZIKICH ZWIERZĄT

Fotografowanie zwierząt w naturalnym środowisku jest doskonałym sposobem rejestracji ich zachowań, bez zbędnego zakłócania im życia. Zachowując ostrożność, możemy sfotografować zwierzęta, które rzadko się ukazują i czynią to jedynie wtedy, gdy nie są niepokojone. Przed wyprawą koniecznie dowiedzmy się jak najwięcej o zwyczajach i życiu stworzenia, które zamierzamy fotografować. Posiadając taką wiedzę możemy ustawić ukrycie … Czytaj dalej „FOTOGRAFOWANIE DZIKICH ZWIERZĄT”

Fotografowanie zwierząt w naturalnym środowisku jest doskonałym sposobem rejestracji ich zachowań, bez zbędnego zakłócania im życia. Zachowując ostrożność, możemy sfotografować zwierzęta, które rzadko się ukazują i czynią to jedynie wtedy, gdy nie są niepokojone. Przed wyprawą koniecznie dowiedzmy się jak najwięcej o zwyczajach i życiu stworzenia, które zamierzamy fotografować. Posiadając taką wiedzę możemy ustawić ukrycie w odpowiednim miejscu, a nawet zawczasu skierować aparat na właściwy punkt. Cokolwiek fotografujemy, nie wolno nam zapomnieć o naczelnej zasadzie fotografów przyrody: nigdy nie niepokój swoich obiektów, spokojne życie żywego stworzenia jest ważniejsze od kawałka celuloidowej taśmy.

Ptaki i ssaki

Większe stworzenia zazwyczaj są płochliwe. Musimy dowiedzieć się jak najwięcej o ich życiu, zwyczajach i środowisku, zanim zdecydujemy się na fotografowanie. Należy poznać zachowania swojego przyszłego obiektu, sposób w jaki się porusza, gdzie szuka pokarmu. Później powinniśmy poobserwować go z ukrycia. Siedząc ssaki nocne używajmy latarki z czerwonym filtrem — jej światło jest dla tych zwierząt prawie niewidoczne. Migawkę wyzwalajmy jedynie wtedy, gdy mamy całkowitą pewność, że ujęcie jest odpowiednie. Błysk flesza wystraszy zwierzę, które zniknie natychmiast z pola widzenia. Możemy także ustawić aparat na statywie i wyzwalać migawkę na odległość, używając wężyka lub nawet sterownika radiowego.

Sprzęt fotograficzny

Najlepsza jest lustrzanka jednoobiektywowa 35 mm z pomiarem światła przez obiektyw. Obraz widziany w wizjerze takiego aparatu odpowiada rzeczywistemu obrazowi tworzonemu na negatywie. Większość typów posiada standardowy obiektyw o ogniskowej 50 mm. Do fotografowania z dużej odległości konieczne są obiektywy o ogniskowej 200 lub 400 mm. Niezbędny jest też solidny statyw.

Kryjówki

Jeżeli nie możemy ukryć się całkowicie, dobrze jest zbudować kryjówki w pobliżu miejsc, w których zwierzęta odżywiają się lub zakładają gniazda. Nie zakłócajmy przy tym spokoju naszego obiektu. Budujmy kryjówkę stopniowo, przez kilka dni lub zmontujmy ją gdzie indziej i niepostrzeżenie przysuwajmy na miejsce. Do kryjówki zabierzmy maksymalnie dużo sprzętu. Jeżeli masz dwa aparaty, zabierz oba. Niekiedy zacinają się lub kończy się w miejsce na karcie w najmniej odpowiednim momencie.

Portret kulika

Aby sfotografować kulika, przyrodnik zbudował kryjówkę pod zwisającymi korzeniami pobliskiego drzewa. Ułożył półkolistą ściankę z kamieni, patyków i darni. Zasłonę wykonał z gałęzi porośniętej bluszczem, przez który wystawił obiektyw. Używając obiektywu 400 mm, wykonał zdjęcie nic nie podejrzewających ptaków.