Jeśli chodzimy w teren z aparatem fotograficznym, starajmy się zawsze robić zdjęcia znalezionych okazów w naturze, a nie dopiero w domu. Aparat fotograficzny bywa również bardzo przydatny w pracowni. Najwygodniejszym typem aparatu fotograficznego dla przyrodnika jest lustrzanka jednoobiektywowa (SLR), w formacie małoobrazkowym (35 mm). Za pomocą standardowego obiektywu o ogniskowej 50 mm możemy robić świetne zdjęcia obiektów o rozmiarach motyla lub kwiatu róży. Jeśli jednak chcemy fotografować mniejsze rzeczy, konieczne jest zaopatrzenie się w wyposażenie do makro-fotografii. Najprostsze urządzenia to pierścień pozwalający zamocować obiektyw standardowy odwrotną stroną, a także tzw. pierścienie pośrednie, mocowane pomiędzy korpusem kamery a obiektywem w normalnej pozycji. Oba te sposoby pozwalają fotografować obiekty z bliska, przy czym stosowanie metody odwróconego obiektywu nie powoduje strat światła, tak jak przy zastosowaniu pierścieni pośrednich. Trzecia prosta metoda to nakładanie soczewek na obiektyw.
Najwygodniej jest mieć specjalny obiektyw (typu makro), który pozwala na wykonywanie zdjęć z bliska, bez żadnych dodatkowych urządzeń. Można go oczywiście używać w połączeniu z pierścieniami pośrednimi lub mieszkiem, uzyskując znaczne powiększenie i wysoką jakość. Zastosowanie obiektywu makro o ogniskowej 55 mm i mieszka daje powiększenie nawet do 5 razy większe od rozmiarów naturalnych. Pracując w makrofotografii pamiętać powinniśmy, że dysponujemy niewielką głębią ostrości, należy więc bardzo starannie ustawiać ostrość.
Wykonując makrofotografie zwierząt czy roślin, musimy pamiętać, żeby zrobić też zdjęcie środowiska, w którym znajduje się nasz obiekt, a także zapisać wszystkie dane w notatniku. Żywe owady zabrane do domu można „spowolnić” przed zdjęciem, wkładając je na krótko do chłodziarki.
Na rynku dostępne są teraz bardzo skomplikowane (i drogie) urządzenia wspomagające fotografowanie, warto jednak pamiętać, że bez względu na wartość sprzętu podstawowa zasada fotografującego naturę brzmi: zdjęcie jest mniej ważne niż dobre samopoczucie fotografowanego obiektu.
Wyposażenie do zdjęć z bliska
Jednoobiektywowa lustrzanka małoobrazkowa pozwala zrobić zdjęcia z bliska przy użyciu nakładanych soczewek lub odwrócenia obiektywu. Najlepszy jest obiektyw makro, który możemy użyć z pierścieniami pośrednimi lub mieszkiem.
Oświetlenie
Najwygodniejszy jest flesz z ruchomą głowicą. Pozwala na użycie światła rozproszonego, odbitego od ściany lub sufitu. Do zdjęć makro idealnie nadaje się flesz bezcieniowy.
Domowe studio fotograficzne
Aparat zawsze musi być nieruchomy, powinniśmy więc mieć statyw i wężyk spustowy. Jeśli zabraliśmy obiekt do domu, spróbujmy dodać rekwizyty – np. gałązkę, na której znaleźliśmy żuka itp. Wybieramy tło kontrastujące z obiektem, żeby był on dobrze widoczny.