HODOWLE Z PESTEK

HODOWLE Z PESTEK Przy odrobinie starań możemy wyhodować roślinki z pestek większości owoców, które zjadamy. Potrzeby większości z nich to odpowiednie podlewanie i oświetlenie, spokojne miejsce i stała temperatura. Warto używać mnożarek – pudelek zapewniających wschodzącym roślinkom odpowiednią wilgotność. Awokado Największą chyba pestkę, jaką możemy znaleźć ma awokado; w warunkach domowych wyrasta z niej bardzo … Czytaj dalej „HODOWLE Z PESTEK”

HODOWLE Z PESTEK

Przy odrobinie starań możemy wyhodować roślinki z pestek większości owoców, które zjadamy. Potrzeby większości z nich to odpowiednie podlewanie i oświetlenie, spokojne miejsce i stała temperatura. Warto używać mnożarek – pudelek zapewniających wschodzącym roślinkom odpowiednią wilgotność.

Awokado

Największą chyba pestkę, jaką możemy znaleźć ma awokado; w warunkach domowych wyrasta z niej bardzo atrakcyjna roślina. Najpopularniejszym sposobem doprowadzenia do kiełkowania jest zanurzenie umocowanej na podpórkach pestki w wodzie, podobnie jak postępuje się z cebulką hiacyntu. Należy pamiętać, żeby pestka zanurzona była grubszym (okrąglejszym) końcem. Stawiamy ją w ciemnym miejscu, w stałej temperaturze 21°C – np. w przewietrzanej szafce. Pestka powoli lekko puchnie, po czym, po okresie dziesięciu dni do sześciu tygodni, wypuszcza korzeń i żółtozielony kiełek. W tym czasie roślinie należy zapewnić dostęp światła. Gdy korzenie wypełnią słoik, przenosimy ją do doniczki o średnicy około 12 cm. Po około czterech miesiącach będzie potrzebować już doniczki 30-centymetrowej.

Jak wyhodować awokado
1. Mocujemy pestkę za pomocą wbitych zapałek w słoiku z wodą. Pozostawiamy w ciemności do wy kiełkowania.
2. Przenosimy na światło, pozostawiając w słoiku do wyrośnięcia długich korzeni.
3. Umieszczamy roślinę w doniczce o średnicy 12 cm.

Cytrusy

Każda pestka z owoców cytrusowych może na ogól wyprodukować kilka siewek. Hodować powinniśmy wszystkie, gdyż tylko niektóre z nich zdolne będą w przyszłości do rozmnażania.

Optymalna temperatura do kiełkowania pestek cytrusów to 16-21°C. Pestki cytryn są bardziej tolerancyjne dla niskich temperatur. Pestki zakopujemy płytko w ziemi i stawiamy w nasłonecznionym miejscu. Większość cytrusów pochodzi z rejonu śródziemnomorskiego i dobrze znosi chłodne okresy zimowe.

Stosunkowo najłatwiej hodować cytryny, chociaż pomarańcze hiszpańskie (z Sewilli) i mandarynki również dobrze rosną. Wszystkie cytrusy są atrakcyjnymi roślinami o błyszczących, ciemnozielonych liściach i białych, pachnących kwiatach.

Cytryny z pestek

Sadzimy pestki w mnożarce z czystą pokrywką. Dzięki zamknięciu utrzymujemy wilgotność. To samo daje nam torebka foliowa nałożona na doniczkę.

Małe drzewa

Wiele drzew stanowić może atrakcyjny i ciekawy obiekt hodowli, należy jednak pamiętać, że większość przechodzi w naturze ciężką porę zimową, dlatego też w tym okresie przenosimy je do zimnego pomieszczenia.

Jednymi z prostszych obiektów hodowli mogą być jabłonie lub kasztanowce. W przypadku jabłoni posłużymy się pestkami z bardzo dojrzałych jabłek. Sadzimy je w ziemi ogrodniczej na głębokości około 1 cm. Powinny zakiełkować po 3-8 tygodniach.

Kasztan posadzić możemy od razu w ogrodzie, łatwiej jednak będzie umieścić go w doniczce z otworkiem w dnie. Sadzimy jesienią, przykrywając owoc cienką warstwą piasku. W lutym doniczkę przenosimy do domu i umieszczamy w lekko ogrzanym pomieszczeniu w celu stymulacji kiełkowania. Gdy już wzejdzie roślinka, przesadzamy ją do ogrodu.

Ananas

Wyhodowanie rośliny z końcówki owocu ananasa nie jest wcale trudne. Odcinamy szczyt owocu, pozostawiając przy zielonej końcówce krążek miąższu o grubości około 1 cm. Odkładamy na 48 godzin w celu wyschnięcia. Przed posadzeniem lekko zwilżamy i zanurzamy w ukorzeniaczu. Umieszczamy następnie w doniczce z dziurką, starając się nie pozostawiać ziemi na liściach. Doniczka powinna mieć średnicę większą co najmniej o 2,5 cm od krążka, aby pozostawić miejsce do wygodnego podlewania. Doniczkę stawiamy następnie w ciepłym, nasłonecznionym miejscu.

Sadzimy ananasa

Obcinamy szczyt owocu i pozostawiamy krążek grubości około 1 cm. Po przeschnięciu sadzimy stosując ukorzeniacz. Torebka polietylenowa spełnia rolę mnożarki.