Hodowle żywych zwierzat

HODOWLE Miałem w życiu to szczęście, że mogłem hodować wiele dzikich zwierząt. Gdy jako chłopiec mieszkałem na Korfu, hodowałem przeróżne stworzenia: od puchaczy do pławikoników, od węży do motyli. Później, gdy zajmowałem się dostarczaniem zwierząt do ogrodów zoologicznych, badałem niezliczone okazy z Afryki, Azji i Ameryki Południowej. W ogrodzie zoologicznym na Jersey żyję teraz pośród … Czytaj dalej „Hodowle żywych zwierzat”

HODOWLE

Miałem w życiu to szczęście, że mogłem hodować wiele dzikich zwierząt. Gdy jako chłopiec mieszkałem na Korfu, hodowałem przeróżne stworzenia: od puchaczy do pławikoników, od węży do motyli. Później, gdy zajmowałem się dostarczaniem zwierząt do ogrodów zoologicznych, badałem niezliczone okazy z Afryki, Azji i Ameryki Południowej. W ogrodzie zoologicznym na Jersey żyję teraz pośród ponad tysiąca zwierząt.

Jak wiem z własnego doświadczenia, opieka nad każdym żywym stworzeniem – czy jest to robak, biała myszka, nosorożec lub słoń – wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Gdy trzymamy zwierzę w niewoli, jego samopoczucie zależy przede wszystkim od nas. Zawsze na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać dobro zwierzęcia. W celu ochrony zwierząt ustanowiono wiele przepisów, istnieją też organizacje, jak Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami, które czuwają nad ich przestrzeganiem. Tak więc zanim zdecydujemy się zająć jakimś zwierzęciem, warto się zastanowić czy możemy zapewnić mu właściwe warunki bytowania i odpowiedni pokarm, a także, czy po zakończeniu badań będziemy w stanie przywrócić mu wolność w jego własnym środowisku.

AKWARIA

Akwarium stanowi dla przyrodnika typ hodowli dający chyba najwięcej satysfakcji. Akwaria na ogół są dość proste w prowadzeniu, a zwierzęta w nich trzymane dość łatwo dają się rozradzać. Zakładając akwarium tworzymy mały, podobny do stawowego ekosystem. Rośliny rosną i dostarczają tlenu i pokarmu zwierzętom. Resztki pozostawiane przez zwierzęta i produkty ich przemiany materii stanowią źródło pokarmu dla reducentów, dostarczających z powrotem pokarm roślinom. Zbalansowane akwarium, w którym zachodzą wszystkie te procesy, nie wymaga dużej ingerencji człowieka.

Akwarium może być słodkowodne lub morskie, zimnowodne lub tropikalne. Najłatwiejsze do prowadzenia dla większości ludzi jest zimnowodne akwarium słodkowodne. Pozwala ono poznawać życie wodne z naszego regionu klimatycznego. Akwarium morskie możemy utworzyć nawet, jeśli nie mieszkamy nad morzem. Stosujemy wówczas sól morską, dodając ją do wody słodkiej we właściwych proporcjach, w wyniku czego otrzymamy wodę morską. Hodowla taka jest znacznie trudniejsza w prowadzeniu niż akwaria słodkowodne. Mieszkając nad morzem możemy stosować w akwarium wodę morską, pod warunkiem, że jest ona czysta.

Porady dla zakładających akwaria

Projektując wystrój akwarium starajmy się dobrać zestawy roślin i zwierząt wypełniające różne nisze ekologiczne w zbiorniku. Musimy pamiętać, że każdy żywy element środowiska spełnia inną rolę w ekosystemie. Rośliny dostarczają tlenu i pokarmu, ryby (poza gatunkami dennymi – np. sumikami) żyją w większości w środkowej strefie zbiornika, podczas gdy krewetki czy niektóre ślimaki przebywają w pobliżu dna, utrzymując piasek w czystości. Niektóre zwierzęta filtrujące, jak małże słodkowodne, pomagają z kolei utrzymać w czystości wodę.

Jeśli zamierzamy poważnie zająć się badaniem ekosystemu wodnego, jakim jest akwarium, warto zaopatrzyć się w rośliny wodne w sklepie akwarystycznym. Rośliny zbierane w stawach czy jeziorach bywają często źródłem pasożytów. Akwarium powinno stać w dobrze oświetlonym miejscu, jednak nie bezpośrednio w słońcu, gdyż będzie się wówczas zbytnio nagrzewać. Jeśli miejsce na nie przeznaczone nie jest zbyt jasne, powinniśmy zamontować sztuczne oświetlenie. Najwygodniej połączyć je z pokrywą zbiornika, zaopatrując w czasowy przełącznik. Pozwoli to regulować ilość światła potrzebną roślinom i rybom.

Pewien problem stanowić mogą gromadzące się na dnie resztki. Co jakiś czas zbieramy je za pomocą rurki, pamiętając jednak, aby nie być nadgorliwym – w drobnych ilościach nie są one szkodliwe.

Zakładanie akwarium

1. Myjemy zbiornik i dokładnie płuczemy czystą wodą. Jeśli mamy filtr podżwirowy, wkładamy go.
2. Żwir, którego chcemy użyć dokładnie płuczemy, po czym gotujemy przez około 20 min.
3. Układamy żwir na dnie, robiąc spadek ku frontowi zbiornika. Montujemy filtry, grzałki itp.
4. Sadzimy rośliny (duże z tyłu, drobne z przodu), umacniając korzenie kupkami kamyków.
5. Wlewamy powoli wodę na karton lub papier. Zapobiegnie to rozmyciu ułożonego żwiru. Pozostawiamy akwarium na kilka tygodni w celu ustabilizowania się.

Zbudowanie sadzawki
1. Kopiemy dół w wybranym miejscu. Wokół krawędzi zostawiamy miejsce na przyszłe płycizny, kopiąc w środku najgłębiej. Wygładzamy dno. Ostre skałki (jeśli są) przykrywamy starymi gazetami.
2. Układamy materiał wyściełający, przyciskając cegłami wokół krawędzi, po czym wygładzamy go.
3. Napełniamy sadzawkę wodą. Układamy wokół krawędzi darń lub płaskie kamienie. Możemy teraz zacząć szukać roślin.

SADZAWKA OGRODOWA

Jeśli posiadamy ogród, możemy wybudować w nim sadzawkę. Zrobić to można na wiele sposobów takich, jak wybetonowanie dna czy wyłożenie go włóknem szklanym z żywicą poliestrową; najłatwiejsze i najtańsze jednak wydaje się użycie grubej folii ogrodniczej. Istnieją specjalne folie do wyściełania sadzawek, grubsze i wytrzymalsze od zwykłego PCW.

Zaczynamy od wybrania właściwego miejsca w ogrodzie, powinno być ono nasłonecznione tylko rano lub wieczorem. Nie powinniśmy robić sadzawki pod drzewami, gdyż jesienią wciąż zasypywana będzie liśćmi.

Na początku sadzawka wyglądać będzie trochę pusto, jednak w miarę zarastania jej przez rośliny, utworzy się naturalny ekosystem. Środowisko roślinne stabilizuje się dość długo. Prócz roślin możemy wprowadzić do sadzawki skrzek żabi, ryby i owady wodne.

Warto pamiętać, żeby umieścić w sadzawce rośliny odpowiednich gatunków. Rośliny produkujące tlen sadzimy jako pierwsze, umieszczając je w głębszej strefie sadzawki. Będą wśród nich: rzęśl wielkoowockowa, ramienica, wywłócznik skrętoległy i rdestnice. Gatunki te są ważne, gdyż w sadzawce stanowią one podstawowe źródło tlenu. Powinniśmy też mieć kilka roślin pływających, takich jak żabiściek czy rzęsa. Na koniec wybieramy kilka gatunków roślin rosnących na płyciznach, przy brzegach sadzawki. Oprócz turzyc, trzciny i sitów, są wśród nich kosaciec żółty, krwawnica pospolita i mięta nadwodna.

Okoliczne stawy i rzeczki stanowią bogate źródło organizmów wodnych. Możemy przenosić do sadzawki skrzek żab i traszek w celu utworzenia populacji płazów. Nietrudno znaleźć larwy ważek i chruścików, a także ślimaki. Możemy też złowić trochę ryb słodkowodnych.