Jak dbać o ogród?
Troskliwie pielęgnując część ogrodu, część zaś pozostawiając w stanie dzikim, stwarzamy doskonałe warunki do życia różnym zwierzętom. Pamiętajmy, że każdy ogród jest miniaturowym rezerwatem przyrody i należy dbać o niego w ten sposób, żeby wszystkie zwierzęta, które pragniemy w nim widzieć, znalazły tu odpowiednie pożywienie, schronienie i miejsce gniazdowania. Na Wyspach Brytyjskich istnieje ponad 250 tys. ha ogrodów, będących siedliskiem wielu istot, których naturalne środowisko coraz bardziej się zmniejsza.
Dobrze utrzymana pryzma kompostu jest nie tylko źródłem cennego nawozu, lecz także stanowi miejsce zamieszkania oraz żerowania wielu bezkręgowców: robaków, ślimaków, stonóg, skorków, larw muchówek i innych zwierząt. Jeśli chcemy, żeby w naszym ogrodzie zamieszkały stworzenia, żywiące się nektarem, nie hodujmy w nim nowych odmian roślin o dużych i efektownych, lecz nieatrakcyjnych dla owadów kwiatach. Spróbujmy raczej obsadzić go staromodnymi odmianami róż o silnym zapachu i słodkim nektarze. Rośliny o trąbkowatych kwiatach, takie jak np. petunie, są szczególnie łubiane przez zawisakowate. Jeśli mieszkamy w Ameryce, zasadźmy hibiskus (ketmię); chętnie odwiedzać go będą kolibry. Nocne kwiaty, takie jak tytoń i maciejka, zwabią do naszego ogrodu ćmy. Lawenda i budleja (omżyn) są szczególnie atrakcyjne dla dziennych motyli.
Dobierając rośliny, pamiętajmy, aby w naszym ogrodzie przez cały sezon któreś z nich kwitły. Niech znajdzie się w nim też miejsce dla dzikich kwiatów, które staną się pożywieniem gąsienic. Nie bądźmy przesadnie rygorystyczni w utrzymywaniu porządku. Niechaj jakiś kąt ogrodu zarośnie jeżynami, ostami, szczawiem i pokrzywami, a także różnymi gatunkami traw. Są to również rośliny, do których chętnie przylecą motyle, a ich gąsienice znajdą tu obfitość pożywienia. Zakątek taki może stać się także schronieniem jeży i ropuch oraz gniazdujących na ziemi lub tuż nad nią ptaków, a nawet padalców i innych jaszczurek.
Posadźmy też w naszym ogrodzie krzewy owocowe, takie jak jeżyny, maliny czy porzeczki. Przez cały czas owocowania — od lata do jesieni — będą one odwiedzane przez wiele ptaków i owadów; staną się także miejscem gniazdowania drozdów i rudzików. Ziarna słoneczników są je-sienią ulubionym pożywieniem m.in. zięb i wróbli.
Pamiętajmy, że wiele motyli hibernuje, a wiosną, po przebudzeniu, potrzebuje pokarmu. Pomyślmy więc o nich, hodując odpowiednie, wcześnie kwitnące rośliny lub po prostu stawiając gdzieś miseczkę z roztworem cukru. W ślad za owadami ogród nasz zasiedlą ich naturalni wrogowie — drapieżcy, wkrótce więc na tym małym terenie rozwinie się bogata i złożona biocenoza.