Klatka chomika i jej wyposażenie

Klatka chomika i jej wyposażenie.

Chomika trzeba trzymać w solidnej, zamykanej klatce. Jeśli zdoła się z niej wydostać, może zginąć na dłuższy okres i zamieszkać w najmniej odpowiednim miejscu, a przy tym spowodować duże szkody – pociąć książki i czasopisma, pogryźć odzież czy bieliznę pościelową w szafie.

Najlepszym mieszkaniem dla chomika będzie metalowa klatka z prętów lub z mocnej siatki o drobnych oczkach albo duże i wysokie szklane akwarium, nakryte zdejmowaną siatką. Klatka musi być szczelna, gdyż chomik wykorzysta każdą szparkę czy szczelinę, którą poszerzy zębami i umknie.

Chomik, pozbawiony w zasadzie umiejętności wspinania się, potrafi jednak cierpliwie „trenować” i – jeśli tylko znajdzie możliwość – będzie próbował wydostać się na wolność. Trzeba też dodać, że odbijając się od podłoża wszystkimi czterema łapkami potrafi skakać do wysokości około 30 cm. Toteż najlepiej trzymać go w akwarium, którego wysokość nie będzie niższa niż 50-60 cm.

Podłoże, w którym chomik kopie norki, powinno składać się z ziemi i torfu. Warstwa ta nie może być cieńsza niż 10 cm; im będzie grubsza, tym bardziej dogodzimy naszemu pupilkowi, którego krewniacy żyją do dziś w głębokich norach ziemnych.

Do pomieszczenia przeznaczonego dla chomika wkładamy garść siana czy drobnych wiórków drewnianych – tzw. woliny, z których zwierzę zrobi sobie gniazdo. Dodatkowym schronieniem będzie odwrócona do góry dnem doniczka z wyszczerbionym brzegiem; szczerba powinna być na tyle duża, żeby chomik mógł przez nią dostać się do wnętrza, które zapewni mu poczucie spokoju.

Bardzo czyste i dbające o higienę otoczenia zwierzęta załatwiają swe potrzeby fizjologiczne zawsze w jednym miejscu, a ich odchody są pozbawione przykrego zapachu. Żyjące na wolności chomiki przeznaczają na ubikację jedno z odgałęzień norki, zaś domowe – kącik swej klatki. To zamiłowanie do porządku można wykorzystać i w wybrane przez chomika miejsce wstawić szklany, niewielki pojemniczek, który – ustawiony niemal poziomo, z wylotem skierowanym ku górze – będzie higienicznym, łatwym do umycia „wc” dla zwierzęcia. Pojemniczek musi być codziennie opróżniony, oczyszczony i wypłukany gorącą wodą. Jeśli w klatce trzymamy parę chomików, każdy z nich powinien mieć własne naczynko na odchody.

Raz w miesiącu zimą i co dwa tygodnie latem należy wymienić w klatce podłoże – siano, oraz opróżnić spiżarnię chomika, położoną zwykle blisko gniazda, a całą klatkę porządnie wyszorować.

Jeśli chcemy urozmaicić chomikowi monotonne życie w zamknięciu i zaspokoić jego potrzebę ruchu, wstawiamy mu do klatki różne przyrządy gimnastyczno-rozrywkowe, np. pochylnię, huśtawkę, przechylnię, karuzelkę itp.