Klatka kanarka i jej wyposażenie

Klatka kanarka i jej wyposażenie.

Kanarki najlepiej trzymać w typowej klatce metalowej o wymiarach 40x25x35 cm, która będzie odpowiednim pomieszczeniem dla pary ptaków również w okresie lęgu. Nie powinno się natomiast używać klatek w stylu retro, wielobocznych lub okrągłych. Być może, są one dekoracyjne, ale wpływają fatalnie na stan psychiczny ptaka, gdyż wymuszony kształtem klatki okrężny lot powoduje zawroty głowy i stan oszołomienia. Klatka powinna więc być prostokątna, mieć wysuwaną, w formie szuflady, podłogę, którą należy codziennie wysypać świeżą warstwą suchego piasku. Dojście do wnętrza klatki umożliwiają podnoszone do góry drzwiczki (szyberek). W klatce mocujemy żerdki o średnicy 1,5 cm, wykonane najlepiej z gładkich, lecz nieokorowanych gałązek leszczyny, wierzby lub czarnego bzu. Można też wmontować wewnątrz klatki gałęzie tych krzewów – kora na żerdkach czy gałązkach umożliwia kanarkom ścieranie pazurków. Zbyt długie pazurki źle obejmują żerdkę, co sprawia, że ptak nie czuje się wygodnie i bezpiecznie.

Żerdki czy gałęzie należy codziennie czyścić, zeskrobując z nich resztki kału tępą stroną noża, następnie trzeba umyć je i dokładnie wysuszyć. Dobrze jest więc mieć 2-3 komplety żerdek na wymianę.

W typowej, sprzedawanej w sklepach specjalistycznych klatce są wycięte odpowiednie otwory i zamocowane uchwyty do przyczepiania na zewnątrz naczyń na wodę i mieszankę ziarnistą. Naczynka te są szklane lub porcelanowe, a więc łatwe do utrzymania w czystości. Wodę do picia zmieniamy 2-3 razy dziennie, powinna mieć ona temperaturę pokojową. To samo dotyczy wody w baseniku kąpielowym, również szklanym, mocowanym na specjalnych uchwytach w drzwiczkach klatki.

Kanarki, w przeciwieństwie do papug, są ptakami lotnymi i nie straciły tej cechy w hodowli domowej. Należy im przeto umożliwić swobodne loty po pokoju, oczywiście przy zamkniętych oknach i opuszczonych firankach, szczególnie wówczas, gdy pierwszy raz wypuszczamy z klatki młodego ptaka. Niedoświadczony i oszołomiony możliwością lotu może nie rozpoznać przezroczystej przeszkody ze szkła i zrobić sobie krzywdę, uderzywszy w szybę.

Mimo że kanarki tak bardzo lubią fruwać, chętnie wracają same do klatki, traktując ją jak własny, bezpieczny dom.

Klatka z kanarkiem powinna stać blisko okna, lecz nie na parapecie, aby nie narazić ptaka na przeziębienie.

Latem, jeśli jest to możliwe, można wystawić klatkę z kanarkiem na balkon, w miejscu osłoniętym od wiatru i zbyt silnej operacji promieni słonecznych. Klatka z kanarkami nie może sąsiadować z kuchenką gazową ani z włączonym telewizorem. Fale emitowane przez odbiornik telewizyjny są bardzo szkodliwe dla wszystkich ptaków. Szkodzi im również dym papierosowy.

Uwaga: jeśli mamy w domu kota, zrezygnujmy z kanarka i odwrotnie. Nawet jeżeli kot nie wykazuje „morderczych” zamiarów wobec ptaków, a tylko zaciekawienie, i tak wystarczająco zdenerwuje kanarka.