Kategorie
Informacje

Konta bankowe dla dzieci

Jeszcze do niedawna dziecko otrzymywało zarówno kieszonkowe jak i pieniężne prezenty w postaci gotówki. Obecnie coraz bardziej popularne staje się zakładanie konta bankowego już dla najmłodszego dziecka, nawet od jego urodzenia. Konto bankowe dla dziecka jest świetnym pomysłem, ponieważ posiada wiele zalet. Przede wszystkim może nauczyć się ono już od najmłodszych lat oszczędzania.

Na co zwrócić uwagę wybierając konto bankowe dla dziecka?

Zgodnie z polskim prawem, można zakładać konto bankowe już nieletnim. Przede wszystkim istotną kwestią przy wyborze odpowiedniego banku dla pociechy jest to, czy chce się wyłącznie oszczędzać na przyszłość dziecka, czy też w między czasie korzystać z konta bankowego? Decydując się na długoterminowe oszczędzania to lepiej wybrać konto bankowe oferujące wyższe oprocentowanie, aby po kilkunastu latach kwota znacznie wzrosła. Jednakże będzie wtedy znacznie ograniczona możliwość do wypłacania środków z takiego konta. Kolejną istotną kwestią jest to czy dziecko będzie koniecznie uczyć się od najmłodszych lat korzystać z karty. Bowiem nie każdy bank oferuje kartę debetową przy kontach dla dzieci. Dla rodziców przede wszystkim liczą się takie informacje jak:

  • ponoszone opłaty za prowadzenie rachunku, posiadanie karty,
  • swoboda dostępu do pieniędzy,
  • korzyści dla klienta z posiadania konta,
  • opinie innych rodziców.

Zalety konta bankowego dla dzieci

Tworząc konto bankowe online dla dziecka, może ono już od najmłodszych lat decydować czy zakup danego przedmiotu faktycznie jest mu potrzebny, a jeśli nie to może zaoszczędzić swoje pieniądze. Dziecko jednocześnie uczy się odpowiedzialności za środki pieniężne, dlatego że wie ile posiada, w ramach jakiej kwoty może się poruszać. Pociecha nie musi nosić gotówki przy sobie, która może zostać zgubiona. W przypadku kradzieży karty, zawsze można zgłosić tę informację do banku, zastrzegając ją.

Podsumowanie

Konto bankowa dla dzieci sprawdza się w praktyce, ponieważ można nauczyć je mądrze i rozsądnie postępować z pieniędzmi. Na założenie konta decyduje się już coraz więcej rodziców. Przede wszystkim trzeba dokładnie przeanalizować rankingi banków oferujących tę usługę i wybrać odpowiedni dla siebie, który będzie spełniał założone oczekiwania. Posiadając konto bankowe, w przyszłości dziecko nie powinno mieć problemów z oszczędzaniem na zdecydowanie większe już wydatki.