Kategorie
Przyrodnik

Kora i liście

KORA I LIŚCIE

Jeśli chcemy dogłębnie zbadać cały krzew lub drzewo, powinniśmy zebrać i zakonserwować wszystkie jego części. Oprócz kwiatów, które konserwujemy w sposób opisany wcześniej, powinniśmy zgromadzić próbki nasion, owoców, kory i liści.

Kora drzew

Jeśli nie zrobiliśmy „kopii” kory w terenie, możemy wykonać odlew gipsowy. Można wykonywać odlewy różnych części roślin, ale kora daje najlepszy efekt. Formę odlewniczą możemy zrobić z gliny albo plasteliny, a sam odlew po powrocie do domu – z gipsu lub żywic epoksydowych. Trzeba oczywiście zmontować boczne ścianki formy, zanim wypełni się ją gipsem. Po wyschnięciu odlewu usuwamy formę i malujemy gips na naturalny kolor kory.

Liście

Zebrane liście możemy konserwować na rozmaite sposoby, pamiętać jednak należy o tym, żeby nie zrywać ich bez potrzeby zbyt wielu. Najlepiej zbierać twarde jesienne liście tuż przed zmianą kolorów, gdy przestają one być już potrzebne roślinie i same szykują się do odpadnięcia.

Najprostszą metodą konserwowania liści jest suszenie ich tak, jak suszy się kwiaty. Liście możemy suszyć pojedynczo, ale także w kompozycjach przedstawiających różne kolory liści z jednego drzewa, różne liście z jednego ogrodu, lasu itp. Mając do dyspozycji całą paletę jesiennych barw, możemy tworzyć urozmaicone kompozycje.

„Kopie” liści wykonujemy w taki sam sposób, w jaki robiliśmy je z kory. Aby otrzymać prosty materiał do porównań kształtów liści, możemy porobić ich „cienie”. Kładziemy liść płasko na kawałku kartonu lub papieru i spryskujemy farbą w sprayu lub zamalowujemy pędzlem, tworząc obrys liścia. Malując wykonujemy pociągnięcia pędzlem od środka na zewnątrz, tak żeby farba nie dostała się pod liść i nie zepsuła efektu.
Budowę żyłek w liściu pokazać możemy dwoma sposobami. Szkielet liścia wykonujemy usuwając blaszkę liściową, a pozostawiając żyłki. Z kolei odbitkę liścia robimy sposobem używanym w technice drukarskiej.

Wykonanie odlewu kory
1. Przykładamy glinę do kory i wciskamy w wyżłobienia używając deski i młotka.
2. Zakrzywiamy stosownie odcisk mocujemy boki i umieszczamy całość w piasku.
3. Napełniamy formę mieszanką gipsu i wody. Pozostawiamy do zastygnięcia.
4. Gdy gips zastygnie, zdejmujemy ostrożnie formę z odlewu. Czyścimy odlew wodą i sztywnym pędzelkiem.

Wykonanie szkieletu liścia
Gotujemy liść w wodzie przez godzinę i zostawiamy w tejże wodzie na tydzień. Gdy blaszka jest już miękka, zdejmujemy ją delikatnie pędzelkiem maczanym w bielince.

Odbitki liści

Smarujemy liść farbą lub pastą do butów, pozostawiając cieniutką, równą warstwę. Umieszczamy liść mokrą stroną do dołu na kawałku czystego papieru, przykrywamy bibułą, a następnie przyciskamy i odbijamy jego kształt. Po wyschnięciu obrazka utrwalamy go fiksatywą.

CYKL ŻYCIOWY PAPROCI

Paprocie mają ciekawy cykl życiowy, podzielony na dwie części. Sporofita-mi są duże, charakterystyczne liście. Na ich spodniej części wyrastają drobne brązowe guzki (zarodnie), które zawierają spory. Po wysypaniu i trafieniu w wilgotne miejsce rozwijają się z nich sercowate, ukorzenione, płaskie przedrośla — gametofity. Wytwarzają one organy płciowe – archegonia i anterydia, w których powstają komórki jajowe i spermatozoidy. Spermatozoidy posiadają ogonki pozwalające im pływać po powierzchni mokrego gametofitu. Z zapłodnionej komórki jajowej rozwija się zarodek, tworzący nowy sporofit.

Możemy zrobić tablicę wyjaśniającą przemianę pokoleń, zawierającą suszoną paproć, oraz rysunki pozostałych elementów cyklu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *