Kora i liście

KORA I LIŚCIE Jeśli chcemy dogłębnie zbadać cały krzew lub drzewo, powinniśmy zebrać i zakonserwować wszystkie jego części. Oprócz kwiatów, które konserwujemy w sposób opisany wcześniej, powinniśmy zgromadzić próbki nasion, owoców, kory i liści. Kora drzew Jeśli nie zrobiliśmy „kopii” kory w terenie, możemy wykonać odlew gipsowy. Można wykonywać odlewy różnych części roślin, ale kora … Czytaj dalej „Kora i liście”

KORA I LIŚCIE

Jeśli chcemy dogłębnie zbadać cały krzew lub drzewo, powinniśmy zebrać i zakonserwować wszystkie jego części. Oprócz kwiatów, które konserwujemy w sposób opisany wcześniej, powinniśmy zgromadzić próbki nasion, owoców, kory i liści.

Kora drzew

Jeśli nie zrobiliśmy „kopii” kory w terenie, możemy wykonać odlew gipsowy. Można wykonywać odlewy różnych części roślin, ale kora daje najlepszy efekt. Formę odlewniczą możemy zrobić z gliny albo plasteliny, a sam odlew po powrocie do domu – z gipsu lub żywic epoksydowych. Trzeba oczywiście zmontować boczne ścianki formy, zanim wypełni się ją gipsem. Po wyschnięciu odlewu usuwamy formę i malujemy gips na naturalny kolor kory.

Liście

Zebrane liście możemy konserwować na rozmaite sposoby, pamiętać jednak należy o tym, żeby nie zrywać ich bez potrzeby zbyt wielu. Najlepiej zbierać twarde jesienne liście tuż przed zmianą kolorów, gdy przestają one być już potrzebne roślinie i same szykują się do odpadnięcia.

Najprostszą metodą konserwowania liści jest suszenie ich tak, jak suszy się kwiaty. Liście możemy suszyć pojedynczo, ale także w kompozycjach przedstawiających różne kolory liści z jednego drzewa, różne liście z jednego ogrodu, lasu itp. Mając do dyspozycji całą paletę jesiennych barw, możemy tworzyć urozmaicone kompozycje.

„Kopie” liści wykonujemy w taki sam sposób, w jaki robiliśmy je z kory. Aby otrzymać prosty materiał do porównań kształtów liści, możemy porobić ich „cienie”. Kładziemy liść płasko na kawałku kartonu lub papieru i spryskujemy farbą w sprayu lub zamalowujemy pędzlem, tworząc obrys liścia. Malując wykonujemy pociągnięcia pędzlem od środka na zewnątrz, tak żeby farba nie dostała się pod liść i nie zepsuła efektu.
Budowę żyłek w liściu pokazać możemy dwoma sposobami. Szkielet liścia wykonujemy usuwając blaszkę liściową, a pozostawiając żyłki. Z kolei odbitkę liścia robimy sposobem używanym w technice drukarskiej.

Wykonanie odlewu kory
1. Przykładamy glinę do kory i wciskamy w wyżłobienia używając deski i młotka.
2. Zakrzywiamy stosownie odcisk mocujemy boki i umieszczamy całość w piasku.
3. Napełniamy formę mieszanką gipsu i wody. Pozostawiamy do zastygnięcia.
4. Gdy gips zastygnie, zdejmujemy ostrożnie formę z odlewu. Czyścimy odlew wodą i sztywnym pędzelkiem.

Wykonanie szkieletu liścia
Gotujemy liść w wodzie przez godzinę i zostawiamy w tejże wodzie na tydzień. Gdy blaszka jest już miękka, zdejmujemy ją delikatnie pędzelkiem maczanym w bielince.

Odbitki liści

Smarujemy liść farbą lub pastą do butów, pozostawiając cieniutką, równą warstwę. Umieszczamy liść mokrą stroną do dołu na kawałku czystego papieru, przykrywamy bibułą, a następnie przyciskamy i odbijamy jego kształt. Po wyschnięciu obrazka utrwalamy go fiksatywą.

CYKL ŻYCIOWY PAPROCI

Paprocie mają ciekawy cykl życiowy, podzielony na dwie części. Sporofita-mi są duże, charakterystyczne liście. Na ich spodniej części wyrastają drobne brązowe guzki (zarodnie), które zawierają spory. Po wysypaniu i trafieniu w wilgotne miejsce rozwijają się z nich sercowate, ukorzenione, płaskie przedrośla — gametofity. Wytwarzają one organy płciowe – archegonia i anterydia, w których powstają komórki jajowe i spermatozoidy. Spermatozoidy posiadają ogonki pozwalające im pływać po powierzchni mokrego gametofitu. Z zapłodnionej komórki jajowej rozwija się zarodek, tworzący nowy sporofit.

Możemy zrobić tablicę wyjaśniającą przemianę pokoleń, zawierającą suszoną paproć, oraz rysunki pozostałych elementów cyklu.