Małe stworzenia żyjące w górach

Małe stworzenia żyjące w górach Wysoko w górach, fauna bezkręgowców jest przeważnie uboga; żyją tam skoczogonki, chrząszcze oraz pasikoniki, które można spotkać w słoneczny dzień. Motyle, np. górówka, latają nisko nad ziemią, kryjąc się przed podmuchami wiatru wśród roślin. Większość owadów prowadzi dzienny tryb życia. O świcie, po zimnej nocy, zwykle są tak przemarznięte, że … Czytaj dalej „Małe stworzenia żyjące w górach”

Małe stworzenia żyjące w górach

Wysoko w górach, fauna bezkręgowców jest przeważnie uboga; żyją tam skoczogonki, chrząszcze oraz pasikoniki, które można spotkać w słoneczny dzień. Motyle, np. górówka, latają nisko nad ziemią, kryjąc się przed podmuchami wiatru wśród roślin. Większość owadów prowadzi dzienny tryb życia. O świcie, po zimnej nocy, zwykle są tak przemarznięte, że dopiero promienie słoneczne rozgrzewają je i pobudzają do aktywności. Można je dojrzeć o wschodzie słońca, jak wykonują pierwsze leniwe ruchy, budząc się tak niechętnie, jak ludzie w mroźny poranek. Górskie owady, podobnie jak rośliny, mają bardzo długi cykl rozwojowy. Wiele gatunków motyli potrzebuje dwu lat, aby przejść pełny cykl życiowy, a niektóre z szarańczaków wymagają aż trzech lat.

Jednym z owadów, które chciałbym zobaczyć, jest barwny pasikonik występujący w Himalajach. Stworzenie to żyje w najwyższych górach świata, w rozrzedzonym powietrzu. Jest ubarwione jak klown: ma purpurowe policzki, czarno-niebieską głowę, brązowe skrzydła z żółtymi plamkami i ogromne, niebieskie nogi. Ten niezwykły szarańczak wiedzie życie wśród górskich kwiatów, na wysokościach, na których ludziom trudno oddychać.

Zmiennocieplne płazy i gady, podobnie jak bezkręgowce, rzadko występują wysoko w górach, jednakże pewne gatunki przystosowały się do życia w tak ciężkich warunkach. W Alpach można znaleźć traszkę górską oraz salamandrę czarną o gładkiej skórze. W Himalajach występuje jaszczurka, krągłogłówka, która może poszczycić się mianem najwyżej żyjącego gatunku gadów. Spotykana jest na wysokości 5000 m.