Kategorie
Przyrodnik

Małe stworzenia żyjące w górach

Małe stworzenia żyjące w górach

Wysoko w górach, fauna bezkręgowców jest przeważnie uboga; żyją tam skoczogonki, chrząszcze oraz pasikoniki, które można spotkać w słoneczny dzień. Motyle, np. górówka, latają nisko nad ziemią, kryjąc się przed podmuchami wiatru wśród roślin. Większość owadów prowadzi dzienny tryb życia. O świcie, po zimnej nocy, zwykle są tak przemarznięte, że dopiero promienie słoneczne rozgrzewają je i pobudzają do aktywności. Można je dojrzeć o wschodzie słońca, jak wykonują pierwsze leniwe ruchy, budząc się tak niechętnie, jak ludzie w mroźny poranek. Górskie owady, podobnie jak rośliny, mają bardzo długi cykl rozwojowy. Wiele gatunków motyli potrzebuje dwu lat, aby przejść pełny cykl życiowy, a niektóre z szarańczaków wymagają aż trzech lat.

Jednym z owadów, które chciałbym zobaczyć, jest barwny pasikonik występujący w Himalajach. Stworzenie to żyje w najwyższych górach świata, w rozrzedzonym powietrzu. Jest ubarwione jak klown: ma purpurowe policzki, czarno-niebieską głowę, brązowe skrzydła z żółtymi plamkami i ogromne, niebieskie nogi. Ten niezwykły szarańczak wiedzie życie wśród górskich kwiatów, na wysokościach, na których ludziom trudno oddychać.

Zmiennocieplne płazy i gady, podobnie jak bezkręgowce, rzadko występują wysoko w górach, jednakże pewne gatunki przystosowały się do życia w tak ciężkich warunkach. W Alpach można znaleźć traszkę górską oraz salamandrę czarną o gładkiej skórze. W Himalajach występuje jaszczurka, krągłogłówka, która może poszczycić się mianem najwyżej żyjącego gatunku gadów. Spotykana jest na wysokości 5000 m.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *