Mchy i wątrobowce

MCHY I WĄTROBOWCE Są to proste rośliny nie posiadające kwiatów, a rozmnażające się przy pomocy spor, podobnie jak grzyby. U mchów spory znajdują się przeważnie w puszkach zarodnikowych, małych kapsułkach umieszczonych na końcach cienkich łodyżek, a wyglądających jak łabędzie szyje. Mchy potrzebują wody do rozmnażania, dlatego przeważnie rosną w środowiskach wilgotnych. Mchy i wątrobowce zawierają … Czytaj dalej „Mchy i wątrobowce”

MCHY I WĄTROBOWCE

Są to proste rośliny nie posiadające kwiatów, a rozmnażające się przy pomocy spor, podobnie jak grzyby. U mchów spory znajdują się przeważnie w puszkach zarodnikowych, małych kapsułkach umieszczonych na końcach cienkich łodyżek, a wyglądających jak łabędzie szyje.

Mchy potrzebują wody do rozmnażania, dlatego przeważnie rosną w środowiskach wilgotnych. Mchy i wątrobowce zawierają dużo wody i wymagają specjalnego traktowania przy konserwowaniu.

Sposoby konserwowania

Bardzo prostym sposobem jest umieszczenie mchów i wątrobowców w muślinowej siatce, a następnie powieszenie jej w suchym i przewiewnym miejscu. Pozwala to dobrze zachować kształt roślin. Poza tym zastosowanie tej metody umożliwia później przechowywanie wysuszonych mchów i wątrobowców w małych pojemniczkach. Zbierając mchy do suszenia w siatce, staramy się znaleźć osobniki o nienaruszonych puszkach zarodnikowych.

Oczywiście możemy używać też prasy do roślin, takiej jak dla roślin kwiatowych. W przypadku mchów stosujemy mniejszy nacisk, za to częściej zmieniamy papiery. Suszenie mchów trwa dłużej, niż suszenie kwiatów. Metodą tą suszymy zarówno całe kępki, jak i pojedyncze pędy mchów.

W przypadku wiotkich roślin, takich jak mchy, wodorosty morskie czy rośliny słodkowodne, możemy użyć wody w celu właściwego ułożenia ich na papierze. Sposób ten pozwala uchwycić ich naturalny, pofalowany kształt, niemożliwy do odtworzenia przy układaniu ręcznie na suchym papierze.

Muślinowy worek

Użycie worka z muślinu (gazy) pozwala suszyć rośliny bez prasy. Aby rośliny były dobrze wysuszone, worek z nimi umieszczamy w ciepłym i przewiewnym miejscu. W temperaturze pokojowej rośliny schną po około 7—10 dniach.

Suszenie „z wody”

Jeśli chcemy suszyć wodorosty lub inne wiotkie rośliny, ta metoda gwarantuje sukces.
1. Zanurzamy wodorosty na noc w dużej objętości wody. Usunie to z nich sól, która, pozostawiona w roślinach, ułatwia ich psucie się.
2. Wykładamy roślinę na płaską tacę z czystą wodą i powoli podkładamy pod nią arkusz kartonu lub papieru pakowego. Ostrożnie wyjmujemy karton z ułożoną na nim rośliną tak, żeby nie zmienić jej kształtu.
3. Pozwalamy roślinie obeschnąć przez godzinę na powietrzu, po czym zamykamy ją delikatnie w prasie. Stosując dodatkowe arkusze papieru i słabszy docisk, będziemy mieli pewność, że zachowamy kształt rośliny.