Odkrywamy nasz ogród

Odkrywamy nasz ogród Gdziekolwiek się znajduje i jakikolwiek jest nasz ogród, na pewno warto dokładnie mu się przyjrzeć. Czasem wystarczy usiąść i obserwować, a w polu widzenia pojawi się mnóstwo interesujących rzeczy. O świcie słychać budzące się ze snu ptaki. Kiedy wschodzi słońce i robi się coraz cieplej, można zobaczyć wiele różnych dziennych zwierząt, które … Czytaj dalej „Odkrywamy nasz ogród”

Odkrywamy nasz ogród

Gdziekolwiek się znajduje i jakikolwiek jest nasz ogród, na pewno warto dokładnie mu się przyjrzeć. Czasem wystarczy usiąść i obserwować, a w polu widzenia pojawi się mnóstwo interesujących rzeczy. O świcie słychać budzące się ze snu ptaki. Kiedy wschodzi słońce i robi się coraz cieplej, można zobaczyć wiele różnych dziennych zwierząt, które o zmierzchu zastąpią inne.

W starych ogrodach mieszka o wiele więcej stworzeń, niż w nowo założonych. Tempo zasiedlania nowego ogrodu zależy od tego, jak daleko znajduje się on od potencjalnego źródła imigrantów. Ogród będzie tym bogatszy, im bardziej oddalony od miasta. Pamiętajmy, że rośliny stanowią pierwsze ogniwo łańcucha pokarmowego i od nich zależy, jakie zwierzęta zamieszkają wśród drzew, krzewów i traw. Wzrost roślin uwarunkowany jest przez wiele różnych czynników. Duże znaczenie ma rodzaj gleby. Na przykład roślina, która lubi wilgoć będzie się źle czuła na piasku. Zanieczyszczenie powietrza na terenach przemysłowych niekorzystnie wpływa na wszystkie organizmy w ogrodzie.

Ogród jest dobrym miejscem do obserwacji rozwoju roślin, ponieważ stale będąc na miejscu, możemy zauważyć, w jakich warunkach rosną, jak długo kwitną, kiedy zawiązują nasiona, co im sprzyja, a co przeszkadza. Nawet jeśli ogród nasz składa się z troskliwie zadbanych rabat kwiatowych i warzywnych grządek, to i tak mieszka w nim lub odwiedza go wiele różnych zwierząt.