Pekińczyki

Pekińczyki.

Pekińczyki, chińskie pieski pałacowe, od ponad dwóch tysięcy lat przywykły do życia „salonowego”. Niegdyś zastrzeżone wyłącznie dla członków rodziny cesarskiej, dziś stały się modne na całym świecie.

Wysokość rasowego pekińczyka nie może przekroczyć 25 cm; im jest mniejszy – tym wyżej ceniony. Masa ich ciała wynosi od 4,5 do 7 kg. Pekińczyk ma szeroki i krótki pyszczek, sercowate i zwisające uszy, zawinięty na grzbiet ogon, średnio długie ciało, krótkie nogi. Jego długie, jedwabiste owłosienie wymaga starannej pielęgnacji. Umaszczenie bywa kasztanowate, płowe, czarne, podpalane, białe i łaciate. Wysoko cenione są czarna maska i „okulary” na mordce.

Mały wzrost i arystokratyczne pochodzenie nie mają wpływu na charakter pekińczyków. Są zadziorne i agresywne wobec innych psów, nawet największych, i często zmuszają je do ucieczki, strasząc ostrymi jak szpilki zębami. Są bardzo wierne i w stosunku do swego opiekuna wykazują żywiołową serdeczność, lecz nie tolerują żadnych poufałości ze strony obcych osób.

Rasa ta jest odporna na choroby, ale trzeba wiedzieć, że suki pekińczyka bardzo ciężko rodzą i poród często kończy się śmiercią matki i miotu. Tym też tłumaczy się wysoka cena szczeniąt.

Z tej samej rodziny co pekińczyki pochodzą zbliżone pokrojem japońskie pieski pokojowe czin.