Pielęgnacja papug mówiących

Pielęgnacja papug mówiących.

Klatka oraz wszystkie znajdujące się w niej urządzenia i naczynia muszą być utrzymywane w czystości.

Codziennie należy wymieniać piasek, którym wysypana jest podłoga, zeskrobać i oczyścić drążki oraz gałęzie wewnątrz klatki (również stojak, jeśli papuga z niego korzysta) i dokładnie umyć naczynia na karmę oraz wodę.

Raz w tygodniu należy wyszorować bardzo dokładnie całą klatkę, dodając do gorącej wody środek dezynfekcyjny. Po umyciu trzeba klatkę wysuszyć na słońcu lub za pomocą suszarki do włosów.

Klatka papugi nie powinna stać w pomieszczeniu, w którym znajduje się telewizor lub kuchenka gazowa. Ptakom szkodzi dym papierosowy, przeciągi oraz zbyt ostra operacja promieni słonecznych. Pomieszczenie trzeba często wietrzyć, osłaniając jednak klatkę od zimnych prądów.

Jeśli mimo to zdarzy się u papugi choroba, należy zwrócić się do lekarza weterynarii. Jemu również trzeba powierzyć korekcję (skrócenie) pazurów i ewentualnie opiłowanie dzioba.

Dobrze pielęgnując te piękne i mądre ptaki możemy być spokojni o ich zdrowie oraz kondycję i cieszyć się, gdy na nasze powitanie usłyszymy nieco chrapliwe „Witaj!” czy „Cześć!”.