Pies w domu

Pies w domu.

Gdy obecność psa w domu staje się faktem, pamiętajmy, że pies od momentu wejścia do naszego mieszkania staje się pełnoprawnym jego lokatorem, który ma prawo do własnego kąta, legowiska i do miski.

Psie legowisko należy usytuować tak, aby zwierzę nie było narażone na przeciągi, nie w pobliżu kaloryfera czy pieca, i – ze względów sanitarnych – nie w kuchni. Do dobrze wybranego miejsca pies szybko się przyzwyczaja.

Mały pies – pekińczyk, ratlerek czy jamnik – doskonale będzie się czuł w niewysokim, wiklinowym koszyczku, wyścielonym miękkim kocykiem. Dla psa dużego lepszy będzie tapczan, jaki można wykonać samemu. Jest to prosta rama drewniana, zbita z desek, o wysokości 10-15 cm, pomalowana olejną, wodoodporną farbą. Wymiary ramy są zależne od wielkości psa, np. tapczan dla boksera powinien mieć wymiary 70×70 cm, dla foksteriera – 45×45 cm. Na przygotowaną ramę naciąga się mocne płótno żaglowe, brezent lub plecionkę z taśmy tapicerskiej i mocuje listewkami do krawędzi ramy. Taki tapczan nakrywamy kocykiem lub kładziemy na nim płaski siennik wypchany słomą lub sianem. To praktyczne i łatwe do utrzymania w czystości legowisko zapewnia psu wygodny wypoczynek.

Psim legowiskiem może być też po prostu materacyk czy siennik wypchany sianem, który co pewien czas trzeba przeprać, a siano wymienić.

By utrzymać w czystości ścianę, przy której znajduje się legowisko psa, można osłonić najbardziej narażony na zabrudzenie jej fragment ceratą lub folią. Podłogę można również zabezpieczyć kawałkiem ceraty czy linoleum.

Na podwórzu czy w ogrodzie można przygotować dla psa budę i ogrodzony siatką wybieg.

Buda, dostosowana do wielkości mieszkańca, powinna być zbudowana solidnie, na drewnianej podłodze, wystającej poza przednią ścianę na tyle, aby pies mógł się na niej ułożyć. Otwór budy powinien być zwrócony w kierunku przeciwnym do najczęściej wiejących w danej okolicy wiatrów. Najpraktyczniejsze są budy ze zdejmowanym dachem. Można je wygodnie sprzątać i dezynfekować. Dach budy kryjemy papą, a nad wejściem w okresie zimy zawieszamy „kotarę” z kawałka koca lub worka, którą pies odsuwa wchodząc do budy. Wewnątrz wyścielamy budę słomą (sianem), którą trzeba co jakiś czas wymieniać.

Wybieg powinien przylegać do ściany budynku, która zasłoni go od wiatru, a podłoże najlepiej obsiać trawą. Siatka ogrodzeniowa powinna mieć co najmniej 180 cm wysokości i być wkopana w ziemię na głębokość około 50 cm lub zabezpieczona od dołu podmurówką, by pies jej nie podkopał i nie wydostał się na zewnątrz.