Pochodzenie i charakterystyka papużek falistych

Pochodzenie i charakterystyka papużek falistych.

Te najmniejsze ze wszystkich papug żyją dziko na trawiastych równinach środkowej i południowej Australii. Ich niewątpliwa uroda, łatwość w oswajaniu, a także zdolność do rozmnażania się w warunkach niewoli spowodowały, że ptaki te po 1840 r. zaczęto masowo odławiać i wywozić na inne kontynenty. Choć tysiące papużek padło wskutek złych warunków transportu, to te, które szczęśliwie dopłynęły do Europy czy Ameryki, dały początek ich hodowli. Gdy w 1960 r. władze australijskie zabroniły odławiania i wywożenia papużek, na świecie żyło ich już wiele tysięcy, urodzonych poza ojczystym kontynentem. Przodkami ich były jasnozielone papużki australijskie, a ich obecne, różnorodne ubarwienie powstało w wyniku zabiegów hodowlanych. Obok upierzenia pierwotnego – jasnozielonego – spotykamy papużki niebieskie, żółte i białe.

Papużki można bez trudu i niezbyt drogo nabyć w każdym większym sklepie zoologicznym. Do hodowli najlepiej kupić parę. Samczyk ma u nasady dzioba barwę niebieską, samiczka – różową.

Papużki faliste, podobnie jak wszystkie papugi, latają tylko z konieczności. Żyjąc na wolności, przelatują z jednego żerowiska na drugie, a niewielkie odległości pokonują „na piechotę”, łącznie z pionowym wspinaniem się na drzewa.

Wypuszczać z klatki można je dopiero wtedy, gdy zapoznają się ze swym otoczeniem, z nami i okażą nam zaufanie. Jeśli papużka pozna dłoń opiekuna na tyle, że sama siądzie na niej, aby odebrać jakiś przysmak, można ją wypuścić z klatki, otwierając szeroko drzwiczki. Powinna wyjść z klatki sama, bez żadnego przymusu, a tylko z ciekawości. Po jednym oblocie pokoju ptak zacznie się rozglądać i szukać miejsca, w którym będzie mógł spokojnie usiąść. Początkowo będzie to najpewniej dłoń lub ramię opiekuna. Z czasem znajdzie sobie ulubione miejsce w pokoju, skąd będzie obserwować otoczenie.

Jak wszystkie papugi chowane w domu od wczesnej młodości, tak i papużki faliste szybko przyzwyczajają się do otoczenia i opiekuna. Starsze, szczególnie chowane pojedynczo, bardzo ciężko przeżywają rozstanie z hodowcą.

Papużki faliste są bardzo ruchliwe. Muszą więc mieć odpowiednio dużą klatkę z urozmaiconym wnętrzem. Klatka powinna mieć co najmniej następujące rozmiary: wysokość – 120 cm, długość – 50 cm, szerokość – 110 cm.

Wewnątrz klatki mogą znaleźć się drabinki, poprzeczne żerdki i huśtawki, a także nieokorowane gałęzie, które ptak będzie z zapałem obdzierał z kory. Jest to i zajęcie, i gimnastyka, a także sposób na ścieranie dzioba. Podłoga klatki – np. w formie wysuwanej szuflady – musi być wysypana grubym, najlepiej morskim piaskiem, który zawiera wiele cennych składników mineralnych.