POKARM DLA ZWIERZĄT

POKARM DLA ZWIERZĄT Zwierzęta roślinożerne, ale również wszystkożerne, jak np. myszy, chętnie żywią się świeżym pokarmem roślinnym. Możemy łatwo przekonać się, że świetnie rosną – karmione jęczmieniem. Moczymy przez noc około 20 ziarn, po czym wysiewamy w napełnionym ziemią pojemniczku, np. po jogurcie. Ustawiamy go w miejscu ciepłym, wilgotnym i dobrze oświetlonym, a po około … Czytaj dalej „POKARM DLA ZWIERZĄT”

POKARM DLA ZWIERZĄT

Zwierzęta roślinożerne, ale również wszystkożerne, jak np. myszy, chętnie żywią się świeżym pokarmem roślinnym. Możemy łatwo przekonać się, że świetnie rosną – karmione jęczmieniem. Moczymy przez noc około 20 ziarn, po czym wysiewamy w napełnionym ziemią pojemniczku, np. po jogurcie. Ustawiamy go w miejscu ciepłym, wilgotnym i dobrze oświetlonym, a po około 10 dniach jęczmień wzejdzie do odpowiednich rozmiarów.

Jeśli hodujemy więcej zwierząt mogących zjadać jęczmień, dobrym pomysłem jest utworzenie „linii produkcyjnej” w pojemnikach obsiewanych co dwa, trzy dni tak, żeby mieć stały dostęp do świeżego zielonego pokarmu. Następnie po prostu wstawiamy każdego dnia pojemnik do klatki. Ziemia w pojemniku może być kilkakrotnie wykorzystana.

Źródło pokarmu

Wysiane w domu: pszenica lub jęczmień dostarczą doskonałego pokarmu dla roślinożerców, jak pasikoniki (po prawej), świerszcze i podobne im owady, a także takich, jak myszy czy nornice. Wysiewając ziarno w kilkudniowych odstępach będziemy mieć stałe źródło świeżej paszy.

Ogród w butli

Duże butle lub akwaria są idealnym miejscem do hodowli mchów, paproci, wątrobowców i innych niewielkich roślin, zwłaszcza takich, które nie wymagają silnego oświetlenia. Po posadzeniu roślin musimy je jedynie podlewać od czasu do czasu. „Ogród” taki dostarcza materiału do obserwacji trudnego do znalezienia w terenie. Mchy i paprocie najlepiej czują się w wilgotnym cieniu, nie należy więc umieszczać butli w za ciepłym lub zbyt nasłonecznionym miejscu.

Robimy ogród w butli

W gąsiorze do wina układamy grubą na 3 cm warstwę węgla drzewnego, zmieszanego z kamieniami. Następnie wsypujemy ziemię kompostową na grubość 5—10 cm. Za pomocą długich patyków sadzimy rośliny. Wygodniej jest zacząć sadzić od brzegów i kończyć na środku. Ustawiamy butlę w jasnym, lecz niezbyt mocno oświetlonym miejscu.

Rośliny w akwarium

Akwarium jest dobrym miejscem dla roślin, znacznie wygodniejszym niż gąsior od wina. Aby hodować mchy, układamy na dnie akwarium kamienie. Równie dobrym środowiskiem dla mchów będą kawałki drewna. Przykrycie akwarium szybą zapewni utrzymanie odpowiedniej wilgotności.