Powstawanie wydm

Powstawanie wydm Na szerokich gładkich plażach wiatr nieustannie przesypuje piasek. Usypuje z niego pagórki i wydmy, czasem przenosząc piasek na duże odległości. Jeżeli jakakolwiek roślina zdoła się zakorzenić w ruchomym piasku, może dać początek zespołowi roślinności wydmowej. Rośliną taką jest niewątpliwie perz właściwy, wytrzymały i szybko rozprzestrzeniający się. Znosi bez szkody niesiony wiatrem słony pył … Czytaj dalej „Powstawanie wydm”

Powstawanie wydm

Na szerokich gładkich plażach wiatr nieustannie przesypuje piasek. Usypuje z niego pagórki i wydmy, czasem przenosząc piasek na duże odległości. Jeżeli jakakolwiek roślina zdoła się zakorzenić w ruchomym piasku, może dać początek zespołowi roślinności wydmowej. Rośliną taką jest niewątpliwie perz właściwy, wytrzymały i szybko rozprzestrzeniający się. Znosi bez szkody niesiony wiatrem słony pył wodny i zasypanie przez piasek. Jego kłącza rozrastają się w piasku, który może być niezwykle gorący w dzień i zimny jak lód nocą. Wydłużające się kłącza tworzą podziemną sieć, utrzymując sypki piasek i umacniając wydmę. Wtedy pojawiają się inne rośliny solanka kolczysta i rukwiel nadmorska, dodatkowo umacniające ruchome piaski.

Rośliny pionierskie z wolna tworzą strefę ochronną, zabezpieczającą piasek znajdujący się za nią przed wiatrem i bryzgami fal. Za tą osłoną wyrasta piaskownica zwyczajna, z rurkowato zwiniętymi liśćmi chwytającymi i zatrzymującymi każdą kroplę rosy. Ma ona zdolność wypuszczania korzeni z łodygi w miarę przysypywania przez piasek. Zatrzymuje nawiewany piasek, przyczyniając się tym samym do powiększania wydmy. Z obumarłych piaskownic i innych roślin tworzy się cienka warstwa humusu, gromadząca się na zawietrznym zboczu wydmy. Warunki życia są tu nieco łagodniejsze, pozwalają na osiedlenie się takich gatunków, jak Haimione portulacoides, turzyca piaskowa, kostrzewa, starzec jakubek. Nawet te rośliny potrzebują specjalnych przystosowań, chroniących przed wysuszeniem przez wiatr i palące promienie słoneczne, a także przed wyrwaniem przez wichry z sypkiego piasku. Mają przeważnie skórzaste, nawoskowane lub pokryte puchem liście, aby zmniejszyć straty wilgoci, oraz długie, szeroko rozpostarte korzenie, by łatwo dosięgnąć wody i mocno się zakotwiczyć. Są zazwyczaj niskie, a niektóre, jak mikołajek nadmorski, zasypywane piaskiem, wypuszczają nowe pędy.

W miarę powiększania wydm, pojawiają się między nimi wilgotne zagłębienia. Wyrastają w nich storczyki i inne rośliny bagienne, jednak bliskość morza, wiatr i słona woda, a przede wszystkim piaszczysta gleba nie pozwalają na wzrost drzew. Wydmy stabilizują się, a wraz z trawiastą roślinnością pojawiają się różnorodne zwierzęta.