Przygotowania do wyprawy w teren
Obecnie istnieją wspaniałe przewodniki terenowe, dzięki którym jesteśmy w stanie zidentyfikować niemal każdy znaleziony okaz. W czasach mojej młodości książek takich było niewiele i często musiałem wysyłać rysunki lub fotografie aż do Wiednia, Rzymu i Paryża, prosząc o pomoc w oznaczeniu znalezisk. Większość współczesnych przewodników jest niewielkiego formatu i z łatwością mieszczą się one w kieszeni lub plecaku.
Jeśli wybieramy się w odległy i nieznany nam teren, nie zapomnijmy zabrać ze sobą dokładnych map i busoli. Mapy przydają się także podczas wędrówek po dobrze znanej nam okolicy, ponieważ możemy zaznaczyć na nich miejsca, gdzie rosną znalezione przez nas interesujące rośliny lub żyją zwierzęta, które nas zaciekawiły. Dobrze jest też zaopatrzyć się w dokładne mapy topograficzne. Przed wyruszeniem w drogę nie zapomnijmy poinformować kogoś, dokąd się wybieramy i kiedy mamy zamiar wrócić. Zawsze może się zdarzyć, że podczas wyprawy spadniemy z drzewa i złamiemy nogę w jakiejś odludnej okolicy, jeśli nikt nie zna miejsca naszego pobytu, możemy wówczas znaleźć się w poważnej opresji.
Każdy powinien dobrać też sobie odpowiednią na terenowe wyprawy odzież, pamiętając żeby była wygodna i dostosowana do pogody oraz celu wycieczki. Nie żyjemy, na szczęście, w czasach wiktoriańskich, kiedy należało zawsze nosić biały kołnierzyk, krawat i wysokie, sznurowane buty, niezależnie od tego czy spędzało się czas na salonowej konwersacji, czy na bieganiu za motylami po łące.