Psie zdrowie

Psie zdrowie.

Choć dobrze karmiony, pielęgnowany i właściwie chowany pies jest odporny na wszelkiego rodzaju infekcje, to jednak, jak każdy żywy organizm, może ulec chorobie.

Do najgroźniejszych chorób psa należą wścieklizna, nosówka i tyfus psi. Szczepienia przeciwko wściekliźnie są obowiązkowe, a unikanie ich podlega karom administracyjnym; właściciel psa ponosi też koszty badań i kwarantanny, gdy pupil kogoś pogryzie.

Dzięki ochronnym szczepieniom wścieklizna pojawia się wśród psów bardzo rzadko. Charakterystyczne objawy wścieklizny to niepewny, chwiejny krok, wyciekająca z pyska piana, błędny wzrok i wodowstręt. Po zauważeniu takich objawów u spotkanego psa należy natychmiast zawiadomić pogotowie weterynaryjne.

Nosówka rozpoczyna się kaszlem, ropieniem oczu i uszu, suchym nosem, często biegunką. Pies traci apetyt, chudnie i ginie z wycieńczenia. W przypadku zauważenia niepokojących objawów, należy psa przenieść na świeże, czyste legowisko do ciepłego, dobrze wywietrzonego pomieszczenia i możliwie szybko pokazać zwierzę lekarzowi. W początkowym stadium choroby, przy odpowiednim leczeniu może udać się psa uratować, w późniejszym – rokowania są raczej negatywne.

Tyfus psi objawia się krwawą biegunką, która jest pochodzenia bakteryjnego. Zakażenie następuje przez mocz, ślinę i krew chorych zwierząt. W przypadku stwierdzenia u psa wysokiej gorączki, braku apetytu, wymiotów, krwawej biegunki i wygiętego grzbietu należy udać się do lekarza weterynarii, który zaleci odpowiednią kurację.

Wszystkich tych groźnych chorób można z łatwością uniknąć, poddając psa szczepieniom: obowiązkowym – przeciw wściekliźnie, zalecanym – przeciw nosówce i tyfusowi.

Inną, często występującą u psów chorobą jest świerzb. Wywołują go drobniutkie pasożyty – świerzbowce, które najczęściej atakują od wewnątrz uszy zwierzęcia. Pies trzęsie wówczas głową, usiłuje łapą dostać się do swędzącego miejsca, rozdrapuje uszy do krwi, denerwuje się i męczy. Zauważywszy podobne objawy trzeba pójść z psem do lecznicy i możliwie szybko rozpocząć kurację, bo zaniedbana choroba przedłuża proces leczenia, który jest przykry dla psa i uciążliwy dla jego opiekuna.

Spośród pasożytów wewnętrznych najczęściej atakują psy tasiemce i glisty. Każdego psa należy co 6 miesięcy odrobaczać łatwo dostępnymi preparatami, stosując się ściśle do sposobu użycia podanego na opakowaniu. Pamiętajmy, że występującymi u psa pasożytami przewodu pokarmowego może się zakazić człowiek. Pierwsze odrobaczenie przeprowadza się u szczeniaka 8-tygodniowego, a drugie – u 14-tygodniowego.

Zdaniem zoopsychologów wiele naszych domowych zwierząt cierpi na nerwice, spowodowane nadmierną i przesadną miłością ze strony ich opiekunów. Noszeniem na rękach i nieustannymi pieszczotami można „zagłaskać psa na śmierć”. Właściwie pojęta miłość do psa powinna objawiać się zrozumieniem jego potrzeb psychicznych i fizycznych – zapewnieniem mu dobrej karmy, ruchu na powietrzu i higienicznych warunków życia.