Ptaki zarośli

Ptaki zarośli Zarośla, zwłaszcza te stare, stanowią siedzibę wielu gatunków ptaków. Znajdują one tu nie tylko obfitość pożywienia, ale także bezpieczne schronienie i doskonałe miejsca do budowy gniazd. Butwiejące liście pod krzewami są starannie przeszukiwane przez rudziki, strzyżyki, pokrzywnice i pokrzewki. Rudziki budują gniazda trochę nieporządne, natomiast samiec strzyżyka plecie z mchu kilka pięknie sklepionych … Czytaj dalej „Ptaki zarośli”

Ptaki zarośli

Zarośla, zwłaszcza te stare, stanowią siedzibę wielu gatunków ptaków. Znajdują one tu nie tylko obfitość pożywienia, ale także bezpieczne schronienie i doskonałe miejsca do budowy gniazd. Butwiejące liście pod krzewami są starannie przeszukiwane przez rudziki, strzyżyki, pokrzywnice i pokrzewki. Rudziki budują gniazda trochę nieporządne, natomiast samiec strzyżyka plecie z mchu kilka pięknie sklepionych gniazd, aby samica mogła wybrać jedno z nich. Pokrzywnice zakładają gniazda nisko nad ziemią, a ich jaja łatwo poznać po błękitnym zabarwieniu. Pokrzewki prowadzą tak skryty tryb życia, że prawdopodobnie jedynie mignie nam przed oczami biała sterówka kryjącego się w podszycie ptaka. Buduje on, podobnie jak pokrzywnica, czarkowate gniazda z trawy, zawieszone nisko wśród gałęzi. Większe ptaki, takie jak np. drozdy lub kosy, odżywiają się większymi bezkręgowcami: ślimakami i pasikonikami. Budują mocne gniazda, a kos nawet wylepia je wewnątrz błotem. Makolągwy, mazurki, zięby i trznadle jedzą ziarno na pobliskim polu lub zjadają różne nasiona wśród zarośli. Ich gniazda są małe, starannie uplecione, czarkowatego kształtu.

Ptaki żyjące w zaroślach co rok budują nowe gniazda. Jesienią, kiedy zakończy się sezon lęgów, można więc zebrać kilka gniazd do naszej kolekcji. Jest to okazja nie tylko do powiększenia zbioru, ale także do znalezienia wielu interesujących larw i poczwarek ciem i chrząszczy. Szczególnie gniazda zięb i wróbli obfitują w te zwierzęta. Czasem w opuszczonym przez ptaki gnieździe można natknąć się na koszatkę, która wybrała sobie to miejsce na zimowe legowisko.