Rowy i obrzeża

Rowy i obrzeża Poniżej nasypu zwykle znajduje się rów. jest to miejsce bardzo dla przyrodnika interesujące. Rowy mogą być stale suche, stale pod-topione lub okresowo zalewane, jeśli spełniają funkcję rowów melioracyjnych. Niektóre z rowów są okresowo czyszczone. Po takim zabiegu zostają powtórnie zasiedlone, najpierw przez rośliny jednoroczne. W wilgotnych rowach znajdziemy na pewno mchy i … Czytaj dalej „Rowy i obrzeża”

Rowy i obrzeża

Poniżej nasypu zwykle znajduje się rów. jest to miejsce bardzo dla przyrodnika interesujące. Rowy mogą być stale suche, stale pod-topione lub okresowo zalewane, jeśli spełniają funkcję rowów melioracyjnych. Niektóre z rowów są okresowo czyszczone. Po takim zabiegu zostają powtórnie zasiedlone, najpierw przez rośliny jednoroczne. W wilgotnych rowach znajdziemy na pewno mchy i wątrobowce. Możemy tam też spotkać ropuchę szarą oraz paskówkę, o pojedynczej smudze wzdłuż grzbietu. Ropucha ta nie skacze, lecz biega. W nieco suchszych rowach występują różne byliny, np. pokrzywy, które mimo że parzą, są bardzo zdrowym warzywem, z którego można robić smaczne sałatki lub herbatkę ziołową. Stanowią także doskonałe pożywienie dla gąsienic motyli, takich jak rusałki: admirał i pawik. Rusałka admirał zwija liście pokrzyw i składa w nich jaja, jak w kopertach, uszczelniając je oprzędem. Wyklute gąsienice są ciemne i kolczaste. Podobnie wyglądają larwy rusałki pawika, które tak samo, jak gąsienice poprzedniego gatunku żerują od maja do czerwca wewnątrz oprzędu. Później zakopują się w ziemi i przeobrażają w brązowozielone poczwarki.

Pas między rowem a drogą lub polną ścieżką jest najbardziej narażony na ingerencję człowieka. Bywa deptany, koszony lub opryskiwany herbicydami. Takie traktowanie znoszą tylko najsilniejsze rośliny: osty, trybula i pasternak zwyczajny.