Samiczka chomika i chomiczęta

Samiczka chomika i chomiczęta.

Zdolność rozrodczą osiągają chomiki w wieku dwóch miesięcy. Ciąża samicy trwa 15-17 dni. Przed porodem gromadzi ona więcej niż zwykle zapasów – zawsze w pobliżu gniazda. W miocie jest 7-8 sztuk młodych, choć trafia się i 10 lub więcej. Samiczka rodzi w pozycji siedzącej, a płody są wydalane w odstępach od 1 do 30 minut.

Młode chomiczki rodzą się ślepe. Otwierają oczy po upływie 14 dni, a pełną samodzielność uzyskują w wieku około 7 tygodni. Okres żywienia się mlekiem matki trwa 3 tygodnie, choć już wcześniej młode wykazują zainteresowanie pokarmem, który zjada matka. Karmiącej samicy nie wolno niepokoić, gdyż zdenerwowana może zagryźć potomstwo.

Młode przebywają w gnieździe przez 25-30 dni, choć już po dwóch tygodniach próbują z niego wychodzić i często nie potrafią same powrócić. Słysząc pisk dziecka, samiczka reaguje szybko -bezceremonialnie chwyta malca w zęby i zanosi do rodzeństwa.

Po 35-40 dniach matka uznaje, że dzieci są dorosłe i samodzielne i wtedy ostro je od siebie odpędza. Należy wówczas młode pokolenie przenieść do innej klatki. Dla uniknięcia bójek w klatce dobrze jest trzymać osobno samiczki i osobno samczyki. Są znacznie spokojniejsze i nie wymagają ciągłej uwagi.

Młode są bardzo ruchliwe, wesołe i skłonne do wspólnej zabawy. Samotnikami stają się po osiągnięciu pełnej dojrzałości.