Układ pokarmowy papugi

Układ pokarmowy papugi.

Wszystkie ptaki mają rozszerzenie przełyku zwane wolem (wole występujące u ludzi jest czymś całkiem innym – patologicznym powiększeniem tarczycy związanym z jej złym funkcjonowaniem). W wolu ptaków gromadzi się pokarm, który zostaje tu zmiękczony dzięki specjalnej wydzielinie. Ma to ogromne znaczenie w okresie odchowu młodych. Są one bowiem karmione przez rodziców papką roślinną wytworzoną w wolu.

Żołądek składa się z dwóch części: żołądka gruczołowego, wydzielającego soki trawienne, i mięśniowego, rozdrabniającego pokarm. Działa on jak żarna do mielenia nasion.

Rozcieranie ziarna ułatwiają kamyki połykane przez ptaki wraz z pożywieniem.

Ptaki, w odróżnieniu od ssaków, mają wspólne ujście układu wydalniczego i pokarmowego, zwane kloaką. Nie mają pęcherza moczowego, który zwiększałby masę ciała i utrudniał latanie. Obie nerki filtrują krew inaczej niż u ssaków, a wytwarzany przez nie mocz nie jest płynny, lecz papkowaty, biały i jest usuwany wraz z kałem.

Bardzo duża wątroba służy, podobnie jak nerki, do usuwania szkodliwych metabolitów. Pełni ona też rolę magazynu węglowodanów, witamin oraz cennych pierwiastków. Jest też producentem żółci. Papugi nie mają pęcherzyka żółciowego.

Temperatura ciała ptaków wynosi ok. 41°C, jest więc znacznie wyższa niż u ludzi. Stosunkowo duża ilość krwi i szybki jej obieg, szybkie tempo oddychania i przemiany materii są tego przyczyną. W spoczynku liczba oddechów papugi wynosi 60—80 na minutę, serce zaś uderza w tym czasie 150-200 razy.

Papugi nie mają gruczołów potowych; chłodzą się zmieniając położenie piór i szybko oddychając przez półotwarty dziób. Papugi oddychają przez nos, a wdychane powietrze zostaje ogrzane w komorach nosowych, skąd trafia do tchawicy, oskrzeli, worków powietrznych i płuc.

W miejscu, gdzie tchawica rozwidla się w oskrzela, znajduje się narząd głosowy ptaków, zwany krtanią dolną. Ptaki nie mają strun głosowych.

Serce ptaków pełni taką samą rolę jak u ssaków. Grubościenne tętnice transportują krew z serca do wszystkich części ciała. Cienkościenne żyły zbierają ją ze wszystkich narządów i tkanek, po czym odprowadzają z powrotem do serca.

Samice papug mają dwa jajniki, z których (podobnie jak u wszystkich ptaków) lewy jest aktywny, prawy zaś uwsteczniony. Powstałe w jajniku jaja przechodzą do jajowodu, gdzie zostają otoczone skorupą.

Jądra samców leżą w jamie brzusznej. Produkują one spermę i hormony.

U ptaków trudno odróżnić płeć, bowiem narządy płciowe znajdują się w jamie ciała; samce często są intensywniej i bardziej bogato ubarwione od samic, co doskonale widać np. u łąkówki wspaniałej.