Warzywnik

Warzywnik Ogród warzywny również dostarcza przyrodnikowi niezapomnianych wrażeń. Poza motylami, które składają jaja na liściach kapusty i marchwi, żyje tam wiele różnych chrząszczy, a wśród nich dobrze znana w Europie i w Ameryce Północnej stonka ziemniaczana. Na liściach ziemniaka można też spotkać (w Europie) larwy trupiej główki, najbardziej charakterystycznej spośród rodziny zmierzchnicowatych. Wiele zwierząt żyje … Czytaj dalej „Warzywnik”

Warzywnik

Ogród warzywny również dostarcza przyrodnikowi niezapomnianych wrażeń. Poza motylami, które składają jaja na liściach kapusty i marchwi, żyje tam wiele różnych chrząszczy, a wśród nich dobrze znana w Europie i w Ameryce Północnej stonka ziemniaczana. Na liściach ziemniaka można też spotkać (w Europie) larwy trupiej główki, najbardziej charakterystycznej spośród rodziny zmierzchnicowatych.

Wiele zwierząt żyje pod ziemią, żywiąc się korzeniami roślin. Należą do nich niektóre nagie ślimaki oraz wije. Mieszkają tam też larwy sprężyków, dziwnych owadów, wydających charakterystyczny dźwięk „klik”, gdy skaczą wysoko w górę, żeby uciec przed drapieżcą lub przewrócić się, kiedy upadną na grzbiet. Warto schwytać takiego owada i położyć go sobie na dłoni, brzuchem do góry, obserwując jak się zachowa. Skacze on dzięki złożonemu mechanizmowi, który znajduje się między segmentami tułowia i działa jak sprężyna, sprawiając, że chrząszcz wyskakuje z naszej dłoni jak wystrzelony z procy.