Zwierzęta murów i dachów

Zwierzęta murów i dachów Różne stworzenia żyją nie tylko we wnętrzu domu, ale także na zewnątrz. Kiedy mieszkałem na Korfu, pod dachówkami zawsze kryły się gekony, które w nocy polowały na ścianach domu na owady. Było to także ulubione miejsce żerowania wielu pająków. Pod okapem dachu zwykle znajdują schronienie osy, które budują tam gniazda z … Czytaj dalej „Zwierzęta murów i dachów”

Zwierzęta murów i dachów

Różne stworzenia żyją nie tylko we wnętrzu domu, ale także na zewnątrz. Kiedy mieszkałem na Korfu, pod dachówkami zawsze kryły się gekony, które w nocy polowały na ścianach domu na owady. Było to także ulubione miejsce żerowania wielu pająków. Pod okapem dachu zwykle znajdują schronienie osy, które budują tam gniazda z błota i produkowanego przez siebie papieru. Często mieszkają tam także jaskółki. Pod okapem dachu można niekiedy znaleźć poczwarki motyli, skryte tu bezpiecznie przed deszczem.

Jeśli dom nasz zaopatrzony jest w rzadko używane zewnętrzne żaluzje, może się okazać, że są one użytkowane przez nietoperze. Nagrzane przez słońce mury bywają terenem polowań modliszek, rzekotek i dziennych jaszczurek.

W szczelinach zaprawy murarskiej żyją i składają jaja skorki, pająki i stonogi. Jeden z gatunków pszczół, murarka ruda, drąży spoiwo między cegłami, a w wyrytej przez siebie jamce składa jaja. W pokruszonej zaprawie pożywienia poszukują dzięcioły i wróble. Mech porastający ściany starych domostw jest siedliskiem wielu drobnych istot: roztoczy, wijów i pająków. Nocą po tym miniaturowym lesie wędrują ślimaki.