Żywienie białych myszek

Żywienie białych myszek.

Mysz jest zwierzęciem wszystkożernym i karmienie jej nie sprawia żadnego kłopotu. Podstawowym pożywieniem, jak u większości gryzoni, jest ziarno zbóż (również i kiełkujące) oraz wszystkie przetwory zbożowe. Myszy mogą jeść pokarm dla ptaków, stare pieczywo, kaszę, ser, surowe oraz gotowane mięso i jaja, a także owoce, warzywa liściaste i korzeniowe (sałatę, kapustę, marchew, buraki). W pożywieniu musi być dużo produktów twardych, które ułatwią zwierzętom ścieranie stale rosnących siekaczy.

Myszy potrzebują dużo wody. W ich pomieszczeniu powinna być zawsze świeża, czysta woda w naczyniu przymocowanym do ścianki klatki lub w automatycznym pojniku. Pojnik taki można kupić w każdym sklepie zoologicznym lub skonstruować wg własnego pomysłu. W okresie karmienia młodych można oprócz wody dawać myszy trochę mleka.

Dzienna norma pokarmu wynosi 1/5 masy ciała zwierzęcia, nie licząc oczywiście wody i mleka.

Mysz nie jest wybredna i nie potrzebuje pokarmu pierwszej jakości, ale zawsze musi on być czysty i nie nadpsuty. Pamiętać należy, że od dzikiej, żerującej na śmietniku myszy domowej, białą mysz dzielą tysiące pokoleń i stulecia hodowlanej niewoli, która ją bardzo wydelikaciła i pozbawiła odporności.

W przeciwieństwie do samotnika-chomika i dość obojętnej na towarzystwo świnki morskiej, myszy są zwierzętami bardzo towarzyskimi. Najlepiej czują się w gromadzie, wśród towarzyszy swego gatunku. Mysz trzymana samotnie traci chęć do zabawy i przestaje się interesować otoczeniem.