Żywienie świnki morskiej

Żywienie świnki morskiej.

Świnka morska jest wyjątkowo mało wymagająca, jeśli chodzi o jedzenie. Jednak podawany jej pokarm musi być zawsze świeży, nie nadpsuty i nie zanieczyszczony. Dawka pokarmowa dla dorosłej świnki morskiej wynosi 125-135 g na dobę. Powinna ona zawierać: rano – 20 g mieszanki ziarnistej i 30 g trawy lub siana, wieczorem – 25 g mieszanki i 50 g warzyw.

Podstawą pożywienia świnki jest ziarno zbóż: owies, pszenica, jęczmień i śrutowana kukurydza. Bardzo zdrowe i podnoszące płodność zwierząt jest ziarno skiełkowane, zawierające witaminę E.

Oprócz ziarna świnka musi dostawać także pożywienie soczyste: np. marchew, buraki pastewne, liście kapusty, cykorię, sałatę, liście mleczu. Latem podajemy jej świeżą trawę, zimą – siano. Trawa nie może zawierać trujących ziół i musi być wolna od środków chwastobójczych, a ziarno nie może być zanieczyszczone odchodami myszy czy szczurów.

Niezbędne jest także podawanie śwince morskiej młodych gałązek topoli, wierzby lub świerku. Zimą można jej dawać młode pędy żarnowca, rosnącego na nieużytkach i leśnych polanach.

Twarde pędy żarnowca, ziarno i gałązki są koniecznym składnikiem menu świnki, ze względu na stale rosnące zęby, które zwierzę musi ścierać.

Wodę i mleko podaje się śwince tylko w czasie wielkich upałów i w okresie karmienia młodych przez samiczkę, w pozostałych okresach wystarcza śwince soczysty pokarm.

Zachowanie higieny pomieszczenia i żywienia pozwoli zapewnić zwierzęciu zdrowie.

Leczenie chorej świnki jest bardzo kłopotliwe i trudne, toteż większość hodowców usuwa takie zwierzę ze stadka. Zwalcza się jedynie pasożyty zewnętrzne, za pomocą środków insektobójczych.