Żywienie szczurów

Żywienie szczurów.

W dużych hodowlach laboratoryjnych szczury są karmione granulowaną mieszanką wszystkich potrzebnych składników pokarmowych, witaminowych i mineralnych. Jest to pasza trudna do zdobycia, a poza tym – jak na potrzeby kilku szczurów – mało praktyczna, ze względu na duże opakowania. Najprościej więc żywić nasze szczury tym, o co łatwo w każdym gospodarstwie domowym.

Podstawowym pożywieniem szczurów będzie: groch, fasola, owies, jęczmień, namoczona w mleku bułka, marchew, brukiew, kalarepa, buraki. Dla urozmaicenia menu podajemy im suchy chleb (byle nie spleśniały!), trochę ziaren słonecznika i konopi, chudy biały ser, różne owoce, czasem kawałek kiełbasy, mięsa lub słoniny. Nie wolno nam zapominać o czystej wodzie do picia, której szczury zużywają w ciągu doby bardzo dużo.

Dorosły szczur potrzebuje około 50 g pokarmu na dobę. Normę tę zwiększa się o 1/3 dla ciężarnej samicy. Orientacyjny, dzienny jadłospis dla 1 szczura: rano – 20 g bułki namoczonej w mleku; w ciągu dnia – około 10 g suchego chleba lub ziarna zbożowego, 10 g fasoli lub grochu i około 5 g warzyw.

Ser, kiełbasa, słonina oraz owoce są pokarmem dodatkowym i nie musimy podawać go szczurom codziennie. Zimą można dać im po kilka kropli tranu, dodając go do rozmoczonej w mleku bułki.